Archiwum: Marzec 2024

  1. Wiosna na szlaku – wyprawowe ABC

    Wiosna na szlaku – wyprawowe ABC

    Przygotowania do wyruszenia na wyprawę niejednokrotnie mogą okazać się stresujące, a przy tym również nieprzyjemne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że należy wówczas spakować wszystkie niezbędne rzeczy oraz przydatne akcesoria, tak aby podczas drogi być przygotowanym na różnego rodzaju zdarzenia.

    Proces pakowania się na wyprawę nie musi jednak być tak uciążliwy. Z pomocą przychodzi bowiem poniższa lista, która zawiera w sobie alfabetyczny spis wszystkich najważniejszych rzeczy, których nie może zabraknąć na żadnej wyprawie.

    Zobacz również: Jak przygotować się do sezonu biwakowego? Kompletny poradnik 

    Wyprawowe ABC – lista najważniejszych przedmiotów

    Co zabrać ze sobą na wyprawę? Które akcesoria mogą okazać się wówczas całkowicie niezbędne? Jak spakować wszystko,

    Czytaj więcej »
  2. Sklep Broń.pl z nagrodą w konkursie Laur Konsumenta 2024

    Sklep Broń.pl z nagrodą w konkursie Laur Konsumenta 2024

    Szanowni Klienci,

    Z ogromną wdzięcznością, a zarazem niepohamowaną radością, pragniemy ogłosić, że w tegorocznym ogólnopolskim konkursie Laur Konsumenta sklep Broń.pl otrzymał wyróżnienie w postaci Godła Lidera XX-lecia.

    Z tego miejsca pragniemy więc serdecznie podziękować wszystkim Wam, ale i każdemu z osobna, za obdarzenie nas swoim zaufaniem, a także uznaniem. Wasze wsparcie w postaci oddanych głosów jest dla nas niezwykle cenne, a przy tym również stanowi motywację do dalszych działań na rzecz doskonalenia wszelkich podejmowanych przez nas działań.

    I choć otrzymana nagroda jest dla nas ważnym osiągnięciem, pragniemy zaznaczyć, że nie zamierzamy osiadać na laurach i bezustannie będziemy dokładać wszelkich starań, aby nasze usługi spełniały Wasze wymagania i oczekiwania.

    Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przyznane wyróżnienie, gdyż bez Waszego wsparcia i zaangażowania

    Czytaj więcej »
  3. Jak przygotować się do sezonu biwakowego? Kompletny poradnik

    Jak przygotować się do sezonu biwakowego? Kompletny poradnik

    Biwakowanie to wyjątkowe hobby, które umożliwia spędzanie czasu na łonie natury, często w otoczeniu niesamowitych widoków. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że biwaki cieszą się tak dużą popularnością. Niestety, zanim wyruszy się w drogę, należy odpowiednio się do niej przygotować. Obejmuje to między innymi zakup, a także odpowiednie spakowanie wszelkich niezbędnych akcesoriów oraz sprzętów, które mogą okazać się przydatne zarówno na trasie, jak i w trakcie samego biwaku. Podpowiadamy więc, na co należy zwrócić szczególną uwagę, a także – jakie elementy wyposażenia są absolutnie niezbędne.

    Zobacz również: Jak przygotować się do pieszej wędrówki w góry? 

    Przygotowania do biwaku – od czego zacząć?

    Choć biwakowanie samo w sobie stanowi niejako formę

    Czytaj więcej »
  4. Międzynarodowy Dzień Astrologii – jak rozpocząć przygodę z obserwacją nieba?

    Międzynarodowy Dzień Astrologii – jak rozpocząć przygodę z obserwacją nieba?

    Pomimo tego, że astrologia uważana jest za dziedzinę pseudonaukową, od wieków zrzesza ona wielu miłośników z całego świata. Co więcej, w 1993 amerykańskie stowarzyszenie Association for Astrological Networking (AFAN) ustanowiło Międzynarodowy Dzień Astrologii, który obchodzony jest na całym świecie poprzez organizowanie rozmaitych spotkań, wydarzeń oraz wykładów. Za obchody święta na terenie naszego kraju odpowiada Stowarzyszenie Astrologów w Polsce.

    Czym jednak zajmuje się astrologia? Jakie korzyści może przynieść obserwowanie nieba? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

    Czym jest astrologia i kiedy przypada jej święto?

    Astrologia określana jest mianem dziedziny pseudonaukowej, którą odłączono od astronomii, będącej rzeczywistą nauką przyrodniczą zajmującą się badaniem wszelkich ciał niebieskich. Astrologię nieraz

    Czytaj więcej »
  5. Co spakować na wyprawę rowerową? Niezbędne wyposażenie

    Co spakować na wyprawę rowerową? Niezbędne wyposażenie

    Turystyka rowerowa to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Każda wyprawa jednośladem wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to zarówno krótszych tras, jak i tych dłuższych, które obejmują nawet kilka dni, tygodni lub – w wyjątkowych przypadkach – miesięcy podróżowania. Przygotowania nie będą przy tym zawierały w sobie jedynie wyboru odpowiedniego roweru, czy też szczegółowego zaplanowania drogi. W ich obrębie warto bowiem wyróżnić także konieczność spakowania i zabrania kilku niezbędnych, a zarazem wyjątkowo przydatnych akcesoriów, które mogą okazać się dużym ułatwieniem na trasie. Podpowiadamy więc, o czym należy pamiętać, aby wyprawa rowerowa przebiegła pomyślnie oraz bez jakichkolwiek komplikacji.

    Zobacz również: Jak zadbać o higienę w trakcie biwaku? 

    Czytaj więcej »
  6. Komfort na biwaku – jak o niego zadbać?

    Komfort na biwaku – jak o niego zadbać?

    W obecnych czasach nie trzeba znosić niedogodności związanych z biwakowaniem, by móc cieszyć się pełnią jego zalet. Branża produktów outdoorowych proponuje coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym każdy może mieć łatwą i przyjemną możliwość bezpośredniego obcowania z naturą.

    Jak wybrać lokalizację?

    Podstawą komfortowego biwaku będzie dobrze dobrana lokalizacja. Przed zaplanowaniem wycieczki warto sprawdzić wybrane miejsce. Często o danym obszarze można znaleźć opinie innych biwakowiczów.

    Z tego typu opinii dowiesz się na przykład czy wybrane miejsce nie jest przypadkiem pełne komarów albo też czy w okolicy nie zdarza się hałaśliwa wycinka drzew. Podróżując z dzieckiem możesz również dowiedzieć się, czy na danej trasie znajdują się stanowiska zapewniające zabawę i edukację. Wielokrotnie ma to miejsce na terenie parków

    Czytaj więcej »
  7. Co wybrać do spania na biwaku? Najlepsze rozwiązania

    Co wybrać do spania na biwaku

    Co do zasady wiadomo co trzeba zabrać ze sobą, żeby biwak był udany. Wyposażeniu do spania warto jednak poświęcić szczególną uwagę, bo niewyspanie i brak sił mogą bardzo łatwo zepsuć nawet najlepiej zorganizowany wypad.

    Opcji spania jest kilka. Najczęściej wybieraną jest rozbicie namiotu na dziko, ale czasem fajnie jest też przespać się pod gołym niebem w hamaku albo samym śpiworze. Niezależnie od rozwiązania, na jakie się zdecydujesz, jedno pozostaje pewne – nocleg powinien być maksymalnie komfortowy i bezpieczny.

    Hamak na biwak

    Czytaj więcej »
  8. Co zabrać na biwak? Niezbędne akcesoria

    Co zabrać na biwak Niezbędne akcesoria

    Biwak to doskonały pomysł na spędzenie czasu letnią porą. Zarówno, jeśli mówimy o samodzielnym wypadzie, jak i wyjeździe z rodziną czy przyjaciółmi. Warto jednak zauważyć, że dla każdego biwak może oznaczać co innego. Jeden zabierze wyłącznie namiot, śpiwór i buty, a drugi będzie starał się maksymalnie zadbać o swój komfort pakując do auta dmuchane materace, kuchenkę kempingową i wiele innych akcesoriów.

    Naszym zdaniem klucz do sukcesu wyprawy leży gdzieś pośrodku. Dlatego w poniższym materiale znajdziesz wszelkie podstawowe wyposażenie, którego nie może zabraknąć na biwaku, a także kilka dodatkowych udogodnień, które nie zajmą wiele miejsca, a podniosą komfort i jakość wypoczynku.

    Pierwszy biwak? Przeczytaj to. 

    Choć sam koncept biwakowania może wydawać się niezwykle urokliwy, piękne plany może popsuć na przykład

    Czytaj więcej »
  9. Jak rozwiesić płachtę biwakową? Praktyczne wskazówki

    Jak rozwiesić płachtę biwakową? Praktyczne wskazówki

    Płachta biwakowa, znana również jako tarp lub tarp turystyczny, to zasadniczo jeden z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia. Tarp skutecznie chroni bowiem przed deszczem, wiatrem, a także słońcem, tym samym gwarantując komfort w trakcie biwaków oraz przeróżnych wypraw. Co więcej, tego typu płachty niejednokrotnie wykorzystywane są również jako alternatywa dla namiotów, gdyż bez problemu można pod nimi spać. 

    I choć mogłoby się wydawać, że tarp nie jest nadmiernie skomplikowaną rzeczą, tak na jego rozwieszenie istnieje co najmniej kilka odmiennych sposobów. Podpowiadamy więc, które z nich sprawdzają się najlepiej w danych sytuacjach, a także – jak poprawnie rozłożyć płachtę biwakową.

    Zobacz również: Jak dbać o higienę w trakcie biwaku? Polecane rozwiązania 

    Czym jest płachta biwakowa?

    Tarp turystyczny, czy też płachta biwakowa, to specjalny produkt dedykowany do wykorzystywania w outdoorze i turystyce. Głównym zadaniem płachty biwakowej okazuje się ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, ale i promienie słoneczne.

    Tarp wykonany jest z trwałych, wytrzymałych, a zarazem wodoodpornych materiałów, takich jak nylon, polipropylen, czy poliester. Płachty biwakowe mogą przyjmować prostokątny lub typowo kwadratowy kształt. Dostępne modele różnią się między sobą rozmiarami, przy czym największe z nich będą w stanie pomieścić pod sobą nawet kilka osób jednocześnie. Co więcej, tego typu produkty są wyjątkowo lekkie, a możliwość bezproblemowego złożenia sprawia, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca w plecakach, przez co sprawdzają się nawet w trakcie długich wędrówek.

    Tarp – możliwości wykorzystania  

    Pierwotnie tarp miał być rozwiązaniem dla osób, które spędzają noce w hamakach. Z założenia płachtę biwakową rozwiesza się wówczas między dwoma drzewami – dokładnie tak jak hamak. Dzięki temu tarp tworzy dwuspadowy daszek, który z powodzeniem chroni w trakcie drzemki przed opadami deszczu, a także promieniami słońca. Okazało się jednak, że tarp doskonale sprawdza się również do spania na ziemi, a przy tym jest on łatwy do rozłożenia i złożenia.

    Płachty biwakowe mogą jednocześnie mieć także inne zastosowania. Tego typu produkty są niejednokrotnie wykorzystywane chociażby podczas pieszych wędrówek – szczególnie górskich. Wiadomo bowiem, że w górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Tarp można wówczas wykorzystać do ochrony przed porywistym wiatrem, ale również niespodziewaną ulewą. Co więcej, płachtę można zastosować nawet jako „pelerynę”, tym samym owijając ją wokół siebie, aby nie przemoknąć.

    Płachta biwakowa może jednocześnie stanowić źródło cienia, co sprawdza się przede wszystkim na polach biwakowych, które posiadają jedynie ograniczoną ilość drzew. Co więcej, tarp nieraz wykorzystywany jest także jako dodatkowe zadaszenie montowane do przyczep kempingowych, kamperów, czy też nawet samochodów. Wówczas płachta pełni niejako funkcję wiaty, pod którą można umieścić krzesełka, stolik, kuchenkę turystyczną, czy też inne elementy wyposażenia.

    Zobacz także: Funkcjonalność i ekologia w jednym - naczynia Zebra

    Zalety płachty biwakowej – dlaczego warto?

    Tarp to wyjątkowo praktyczne, uniwersalne i łatwe w obsłudze rozwiązanie, które umożliwia schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, płachty biwakowe niosą za sobą wiele zalet, wśród których zaznacza się przede wszystkim:

    ·       Niewielkie rozmiary – tarp można bez problemu złożyć, a następnie schować do plecaka;

    ·       Niska waga – płachty biwakowe ważą przeważnie od około 400 g do 1 kg. Oznacza to, że są one wyjątkowo lekkie, przez co nie stanowią problemu nawet w trakcie długotrwałych i dalekich wędrówek;

    ·       Łatwość w rozkładaniu – zarówno rozłożenie, jak i złożenie płachty biwakowej zajmuje wyłącznie kilka minut. Co więcej, istnieje wiele całkowicie nieskomplikowanych sposobów na to, aby skutecznie rozwiesić tarp, przez co z zadaniem tym poradzą sobie nawet całkowicie początkujące osoby.

    ·       Uniwersalne zastosowanie – płachta biwakowa sprawdzi się zasadniczo w każdych warunkach, bez względu na okoliczności. Można rozłożyć ją bowiem zarówno w lesie, jak i na plaży, w górach, czy na polu namiotowym lub kempingowym. Ponadto tarp nieraz wykorzystywany jest również jako peleryna przeciwdeszczowa, tym samym skutecznie chroniąc przed przemoknięciem.

    Jak rozwiesić płachtę biwakową?

    Istnieje co najmniej kilka różnorodnych sposobów na rozwieszenie płachty biwakowej. Dane rodzaje zadaszeń można jednocześnie dostosowywać w zależności od ukształtowania terenu, panujących warunków atmosferycznych, a także własnych preferencji oraz potrzeb. Co więcej, nieraz konieczne może okazać się wdrożenie odrobiny improwizacji do poniższych sposobów, czy też ich modyfikacji, aby okazały się możliwie najbardziej funkcjonalne.

    Daszek dwuspadowy

    To zdecydowanie najpopularniejszy sposób rozwieszania płachty biwakowej, który jednocześnie okazuje się wyjątkowo prosty i nieskomplikowany. Zadaszenie dwuspadowe można rozwiesić nad hamakiem, ale i karimatą umieszczoną na ziemi. Rozwiązanie to posiada dwa punkty mocowania u góry, a także cztery (lub sześć) do ziemi. W zależności od potrzeb tarp można zamontować wyżej (dla lepszej wentylacji w ciepłe dni) lub niżej (w celu ochrony przed wiatrem i deszczem.

    Daszek jednospadowy

    Czyli sposób na rozwieszenie płachty, który doskonale sprawdza się przy spaniu na ziemi z wykorzystaniem karimaty, materaca, czy też samopompującej maty. Rozwiązanie to okazuje się jeszcze prostsze niż wariant dwuspadowy, gdyż wymaga jedynie dwupunktowego umocowania do drzew, a następnie pod kątem do ziemi, aby uzyskać spadek do jednej strony. Sposób ten nie sprawdzi się jednak przy ostrym, a także zacinającym deszczem, gdyż nie zapewni wówczas odpowiedniej ochrony. Z powodzeniem może być jednak wykorzystywany przy ładnej pogodzie, a jednocześnie tarp pomieści wówczas nawet kilka osób.

    Daszek typu „latawiec”

    Wariant ten stanowi niejako modyfikację zadaszenia dwuspadowego, przez co jest wybierany chociażby do spania na hamaku. Praktycznie rzecz biorąc, aby uzyskać daszek typu „latawiec” należy rozwiesić tarp z wykorzystaniem jego przekątnej, która powinna stanowić szczyt schronienia. Tak więc, dwa narożniki mocowane są do drzew, a dwa pozostałe – do podłoża. Warto jednak wspomnieć, że tego typu zadaszenie nie będzie w stanie skutecznie ochronić przed intensywnym deszczem, czy też wiatrem.

    Daszek typu „diament”

    To sposób rozwieszenia płachty biwakowej, przy którym trzy narożniki mocowane są do ziemi, a czwarty do drzewa lub kijka trekkingowego – w zależności od tego, czym się aktualnie dysponuje. Wariant ten gwarantuje skuteczną ochronę zarówno przed wiatrem, jak i deszczem, choć nie sprawdzi się przy spaniu w hamaku.

    Daszek poziomy

    To rozwiązanie, które dedykowane jest przede wszystkim w celu ochrony przed intensywnym słońcem. Sprawdzi się więc chociażby na plaży, tym samym zapewniając użytkownikom dostęp do zacienionej przestrzeni. W celu rozwieszenia płachty konieczne jest wykorzystanie czterech kijków trekkingowych, które będą stanowiły punkty podporu.

    Namiot bushcraftowy

    To zdecydowanie bardziej wymagający i zaawansowany sposób na rozwieszenie płachty biwakowej. Sprawdza się on jednak w sytuacjach, gdy w pobliżu nie ma drzew, do których możliwe byłoby zamocowanie tarpa. Co więcej, konstrukcja w typie namiotu bushcraftowego zapewnia doskonałą ochronę zarówno przed wiatrem, jak i deszczem, a do jej stworzenia w pełni wystarczy pojedynczy kij trekkingowy, drewniany kołek, czy też wytrzymała i odpowiednio trwała gałąź. Konieczne jest również zabranie ze sobą linek, które posłużą do podwieszenia jednego z punktów na dłuższej krawędzi płachty. Wszystkie pozostałe krańce mocowane są natomiast do ziemi, przy czym jedną część tarpa można podwinąć tak, aby w środku ułożyć na nim karimatę lub śpiwór.

    Daszek typu „B”

    Czyli sposób rozwieszenia płachty biwakowej, który do złudzenia przypomina zadaszenie dwuspadowe. Jedyną różnicą okazuje się przy tym podwinięcie części płachty do środka. Dzięki temu użytkownicy zyskują niejako izolację od podłoża, przez co z powodzeniem mogą ułożyć na płachcie karimatę lub nawet sam śpiwór. Ponadto takie rozwiązanie gwarantuje również lepszą ochronę przed wiatrem i/lub zacinającym z jednej strony deszczem.

     

    Zobacz także: Kim jest preppers i o co chodzi w preppingu

    Jak rozwiesić płachtę biwakową? Podsumowanie

    Płachta biwakowa, czy też tarp, stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno podczas biwaków, jak i rozmaitych wędrówek, czy też bushcraftowych przygód. Co więcej, tego typu produkty okazują się lekkie, poręczne i wygodne, przez co nieraz uważa się je za jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika outdooru i szeroko pojętej turystyki. Jednocześnie należy wspomnieć, że płachtę biwakową można rozłożyć na szereg rozmaitych sposobów, przy czym mogą one różnić się zarówno stopniem trudności, jak i przeznaczeniem. Dlatego też zaleca się, aby przed wyruszeniem w drogę przetestować najpopularniejsze sposoby na rozwieszenie tarpa, co pozwoli na nabycie niezbędnej wprawy.

    Czytaj więcej »
  10. Lekki śpiwór na wiosnę i lato - jak wybrać odpowiedni?

    Lekki śpiwór na wiosnę i lato – jaki będzie najlepszy?

    Komfortowy sen w otoczeniu dzikiej przyrody jest możliwy wyłącznie z odpowiednim ekwipunkiem, w skład którego wchodzi dobrze dobrany śpiwór. Dobra informacja jest taka, że taki śpiwór wcale nie musi być ciężki, ani też nie musi zajmować wiele miejsca. Szczególnie, jeśli wyprawa czy biwak planowane są porą wiosenną lub letnią.

    Podpowiadamy, jak wybrać lekki śpiwór na wiosnę i lato – na jakie specyfikacje należy zwracać uwagę oraz jak ocenić, czy wybrany produkt będzie w rzeczywistości dopasowany do naszych preferencji.

    Jak wybrać temperaturę śpiwora?

    Najważniejszy parametr dotyczący śpiworów, który powinien rozumieć każdy miłośnik outdooru, to przede wszystkim temperatura znamionowa. Cechy konkretnego produktu powinny odpowiadać warunkom planowanej wyprawy – survivalowej, górskiej wycieczki pieszej, kempingowej czy

    Czytaj więcej »
  11. Jak przygotować się do pieszej wędrówki w góry? Niezbędne akcesoria i praktyczne porady

    Jak przygotować się do pieszej wędrówki w góry? Niezbędne akcesoria i praktyczne porady

    Piesze wędrówki w górach niejednokrotnie mogą stanowić wyjątkowe hobby, które łączy w sobie aktywność fizyczną, przebywanie na łonie natury, a także możliwość podziwiania zapierających dech widoków. I choć niższe szczyty przeważnie nie wymagają rozmaitych przygotowań, tak chcąc rozpocząć swoją przygodę z eksplorowaniem górskich krajobrazów na nieco bardziej zaawansowanym poziomie, zdecydowanie warto prawidłowo się za to zabrać. Oznacza to, że konieczne będzie nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale i poznanie najważniejszych zasad obowiązujących na górskich szlakach. Dlatego też wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tych zagadnień znalazły się w poniższym artykule.

    Zobacz również: Co zabrać ze sobą jadąc zimą w góry? 

    Jak przygotować się do pieszej wędrówki w góry? Wskazówki dla początkujących

    Czytaj więcej »
  12. Jak rozpocząć przygodę z survivalem? Praktyczne porady i wskazówki

    Jak rozpocząć przygodę z survivalem?

    Odkrywanie uroków natury to jedno z bardziej ekscytujących doświadczeń. Żeby jednak przygoda była w pełni bezpieczna, niezbędne będą umiejętności przetrwania i kompletne wyposażenie survivalowe.

    Jak przygotować się do funkcjonowania w dziczy? Sprawdź podstawowe techniki i czego możesz potrzebować, żeby stawić czoła każdemu napotkanemu wyzwaniu.

    Niezbędna wiedza

    Dzika przyroda potrafi być źródłem niesamowitych przeżyć. Decydując się na przygodę z survivalem trzeba jednak mieć świadomość, że naszym zadaniem jest harmonijnie z nią współistnieć. Podstawowe kroki przed zaplanowaniem wypadu w dzicz powinny więc obejmować zaznajomienie się z lokalną przyrodą i sposobem jej funkcjonowania.

    Co powinieneś wiedzieć? Przede wszystkim jakie gatunki zwierząt możesz spotkać podczas swojej wyprawy, gdzie

    Czytaj więcej »
bron.pl Reviews with ekomi-pl.com