Archiwum: Maj 2024

  1. Problemy gastryczne na wakacjach - jak ich uniknąć?

    Problemy gastryczne na wakacjach - jak ich uniknąć?

    Wyjeżdżasz na wakacje? Twój żołądek może nie być na to gotowy! Podpowiemy co zrobić, aby przygotować się na problemy gastryczne!

    Podczas planowania wakacji często skupiamy się na malowniczych miejscach do zwiedzania, lokalnej kuchni czy relaksujących plażach. Jednakże, niezależnie od tego, czy wybieramy się na egzotyczną podróż czy spokojny wypoczynek nad morzem, istnieje pewien niepożądany towarzysz, który może zepsuć nawet najbardziej wyczekiwane wakacje - problemy gastryczne.

    Bóle brzucha, niestrawność czy nieprzyjemne dolegliwości mogą szybko przerodzić się w prawdziwy koszmar, uniemożliwiając cieszenie się z podróży. Dlatego ważne jest, aby przygotować się odpowiednio i podjąć środki ostrożności, które pomogą uniknąć tych nieprzyjemności i cieszyć się pełnią relaksu i radości podczas wakacyjnych przygód.

    Jak uniknąć problemów gastrycznych na wakacjach – podstawowe BHP

    Czytaj więcej »
  2. Przygotuj się na upały - jak bezpiecznie przebywać na słońcu?

    Przygotuj się na upały - jak bezpiecznie przebywać na słońcu?

    Upał, słońce, wakacje. Już wkrótce sezon urlopowy. A z nim nadchodzi wypoczynek, ale też potencjalne zagrożenia. Podpowiadamy, jak przygotować się na letnią pogodę, aby uniknąć nieprzyjemności!

    Co to jest udar słoneczny?

    Udar słoneczny, chociaż brzmi bardzo poważnie, jest znacznie pospolitszy niż myślicie. W dodatku może dotyczyć każdego z nas i mieć katastrofalne wręcz skutki. Mówiąc naukowo, jest to stan, w którym ciało przegrzewa się, a temperatura wewnętrzna organizmu wzrasta powyżej zdolności do regulacji termicznej. A uwierzcie, w upałach o to wcale nietrudno.

    Podstawową przyczyną udaru słonecznego jest długotrwałe wystawienie na słońce w gorącym i wilgotnym środowisku, bez odpowiedniego nawodnienia i ochłodzenia organizmu. W takich warunkach ciało może mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury, co prowadzi do przegrzania.

    Niezabieganie udaru słonecznego może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie narządów

    Czytaj więcej »
  3. Wsparcie w kryzysie tuż obok: Jak skutecznie szukać pomocy?

    Wsparcie w kryzysie

    Szukanie pomocy może nie tylko ułatwić funkcjonowanie w kryzysie, ale wręcz wpłynąć na jakość reszty życia i ogólne zdrowie psychiczne. Choć współpraca ze specjalistą nie jest już tematem tabu i coraz więcej osób korzysta ze wsparcia psychologów, wiele osób w dalszym ciągu boryka się z pytaniem,  czy i kiedy zdecydować się na to, by szukać pomocy.

    Sprawdź również: Myśl krytycznie, gdy liczy się każda sekunda

    Kiedy szukać pomocy?

    Tak naprawdę rozpoznanie momentu, w którym wsparcie z zewnątrz staje się niezbędne, nie jest łatwe. Jest ono jednak kluczowe z punktu widzenia czasu, jaki będzie niezbędny do powrotu do zdrowia psychicznego.

    Oczywistym

    Czytaj więcej »
  4. Wakacje nad wodą - jak spędzić je bezpiecznie?

    Wakacje nad wodą - jak spędzić je bezpiecznie?

    Planujecie odpoczynek nad wodą? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą wam zadbać prawidłowo o wasze zdrowie!

    Co grozi nam nad wodą?

    Wakacje nad wodą mogą być niesamowicie relaksujące i przyjemne, ale należy pamiętać o pewnych zagrożeniach, które mogą czaić się w otoczeniu wody. Jak cieszyć się wypoczynkiem, to tylko i wyłącznie bezpiecznie. Woda to jednak żywioł, który pokonał wiele doświadczonych osób a na nieostrożne osoby czyha wiele niebezpieczeństw. Zacznijmy jednak od rzeczy bardzo przyziemnej, która czeka nas na 100%.

    Jak zabezpieczyć elektronikę nad wodą?

    Elektronika i woda się nie znoszą. Nawet wodoodporne smartfony nie powinny być zbyt długo wystawiane na wilgoć. Aby zabezpieczyć elektronikę przed wodą podczas wakacji nad morzem, jeziorami czy basenami, warto rozważyć wykorzystanie wodoodpornych worków lub etui. Takie akcesoria są idealne

    Czytaj więcej »
  5. Przygotuj się na zimno - jak chronić się przed mrozami?

    Przygotuj się na zimno - jak chronić się przed mrozami?

    Wakacje kojarzą się ciepłem i słońcem. Czasami musimy być jednak przygotowani na trochę zimna i mrozów!

    Gdzie może zaskoczyć nas niska temperatura?


    Podczas wakacyjnych podróży, wielu z nas oczekuje ciepłej i słonecznej pogody. Jednak są miejsca, gdzie niska temperatura może nas zaskoczyć, nawet w środku lata. Idąc w góry zawsze możemy spodziewać się załamania pogody – nawet nasze Tatry czy Bieszczady potrafią boleśnie zaskoczyć nieprzygotowanego podróżnika!

    Innym miejscem, gdzie niska temperatura może nas zaskoczyć, są północne regiony Europy, takie jak Norwegia, Szwecja czy Islandia. Nawet w szczycie lata, w tych miejscach temperatura może być dość niska, zwłaszcza w nocy. Planując taką wyprawę nie możemy zapomnieć niskich temperaturach. Nawet jeśli za oknem praży akurat mordercze słońce.

    Również nad morzem czy oceanem temperatura może zaskoczyć. Szczególnie groźne są wahania pomiędzy dniem a nocą, gdzie amplituda potrafi być znacznie

    Czytaj więcej »
  6. Pomoc na wyciągnięcie ręki: Odkryj tę aplikację

    Pomoc na wyciągnięcie ręki: Odkryj tę aplikację

    Planowanie i przygotowywanie rozwiązań, które sprawdzą się w rozmaitych sytuacjach zagrożenia, to jeden ze sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo samego siebie oraz wszystkich najbliższych osób. Nie od dziś wiadomo bowiem, że w sytuacjach awaryjnych bardzo często panika przejmuje kontrolę nad krytycznym myśleniem, przez co zdecydowanie warto mieć „w zapasie” konkretne plany, obejmujące chociażby miejsca, w których można się schronić, czy też uzyskać niezbędną pomoc. Okazuje się przy tym, że obecnie nie trzeba poszukiwać ich na własną rękę, a zamiast tego możliwe jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji stworzonej przez Państwową Straż Pożarną.

    Gdzie więc szukać pomocy w razie zagrożenia i jak zrobić to prawidłowo? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części poniższego artykułu.

    Sprawdź również: Co robić, gdy

    Czytaj więcej »
  7. Gdzie uciekać, gdy sytuacja się zaostrza? Sprawdź najlepsze trasy

    Gdzie uciekać, gdy sytuacja się zaostrza

    Choć może się wydawać, że jak przyjdzie co do czego to decyzja o ewakuacji z miasta będzie oczywista, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że towarzyszy jej spora bariera psychiczna i wiele niepewności, które powstrzymują przed działaniem. Kiedy uciekać? Gdzie się ewakuować? Warto mieć w głowie plan i być gotowym na najgorsze scenariusze. Na tym polega prepping.

    Kiedy się ewakuować?

    W pewnych sytuacjach decyzja o ewakuacji jest oczywista. Śmiercionośna zaraza, skażenie terenu czy wrogie wojska, które właśnie wkraczają na teren miasta – takie zdarzenia nie będą budziły niczyich wątpliwości.

    Co jednak, gdy front znajduje się daleko od naszej miejscowości? Albo będzie miało miejsce sporadyczne plądrowanie sklepów,

    Czytaj więcej »
  8. Pierwsza pomoc bez tajemnic: Umiejętności, które warto znać

    Pierwsza pomoc bez tajemnic: Umiejętności, które warto znać

    Wiedza i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to coś, co powinien opanować każdy z nas. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy mogą one okazać się niezbędne, gdyż wypadki, a także rozmaite sytuacje awaryjne, zdarzają się zasadniczo na porządku dziennym. Co więcej, nieudzielenie pomocy poszkodowanym jest bezpośrednio związane z odpowiedzialnością karną, z czym zdecydowanie warto się liczyć.

    I choć podstawowe techniki pierwszej pomocy omawiane są zarówno w szkołach, jak i na poszczególnych kursach (np. na prawo jazdy), tak nieużywana wiedza ma skłonności do zanikania. Z pewnością warto więc raz na jakiś czas odświeżyć swoją pamięć, w czym pomocny może okazać się poniższy artykuł.

    Sprawdź również: Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?

    Czym jest pierwsza

    Czytaj więcej »
  9. Jak współpracować z sąsiadami, by wszyscy byli bezpieczni

    Jak współpracować z sąsiadami w sytuacji kryzysowej

    Choć coraz częściej spotykamy się z niechęcią wobec spoufalania, bliskie relacje z sąsiadami są o tyle cenne, że to właśnie ludzie z drzwi obok są w stanie pomóc nam wtedy, gdy zachodzi nagła potrzeba.

    Mowa nie tylko o awariach czy zalaniach na terenie budynku, ale i najgorszych, nieprzewidywalnych sytuacjach kryzysowych w kraju bądź na danym obszarze. Nawet jeżeli nie lubisz nawiązywać relacji międzyludzkich i nie potrzebujesz wielu ludzi wokół siebie, utrzymywanie dobrych stosunków z sąsiadami możesz potraktować jako zadanie, które przyniesie Ci wymierne korzyści.

    Chętniej pomagamy tym, których znamy i lubimy. Co więcej, w momencie kiedy ów relacje będą już wystarczająco zażyłe, możemy zaszczepić w sąsiadach zainteresowanie prepperingiem. Im więcej ludzi jest dobrze przygotowanych na sytuacje kryzysowe, tym mniejsza jest skala paniki w momencie zdarzenia.

    Wystarczy wziąć za przykład czyszczenie półek sklepowych w momencie, gdy pojawiają się informacje o możliwych

    Czytaj więcej »
  10. Co robić, gdy syrena zawyje? Szybki przewodnik

    Co robić gdy syrena zawyje

    Choć nasz kraj nie jest bezpośrednio zagrożony regularną wojną, warto mieć wiedzę odnośnie rodzajów sygnałów alarmowych oraz tego, co robić gdy pojawi się realne zagrożenie powietrzne, środowiskowe, skażenie albo zagrożenie klęską żywiołową. 

    Kto i kiedy odpowiada za uruchomienie alarmu? Czy odpowiedzialne jednostki funkcjonują sprawnie? Co oznacza konkretny sygnał i jak powinniśmy się zachować słysząc go? Na te pytania odpowiadamy w poniższym materiale.

    Kto odpowiada za uruchamianie syren?

    Za zapobieganie skutkom awarii technicznej, katastrofy naturalnej oraz działań terrorystycznych, mogących prowadzić do skażeń biologicznych, chemicznych albo promieniotwórczych, odpowiada jednolity Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Nadzór nad KSWSiA sprawuje Minister Obrony Narodowej, mający do dyspozycji

    Czytaj więcej »
  11. Media społecznościowe w akcji: Jak filtrować fakty od fikcji

    Media społecznościowe w akcji: Jak filtrować fakty od fikcji

    Na chwilę obecną zdecydowanie ciężko jest wyobrazić sobie świat bez mediów społecznościowych. Towarzyszą nam one bowiem niemal na każdym kroku, a przy tym bardzo często stanowią główne źródło pozyskiwania informacji. Jednocześnie w social mediach panuje powszechna swoboda wypowiedzi, a także możliwość tworzenia i udostępniania przeróżnych treści – w tym również tych, którym dalece od prawdy.

    Niestety, wiele z fałszywych informacji rozpowszechnianych przez media społecznościowe może okazywać się wyjątkowo szkodliwe w skutkach. Dlatego też zdecydowanie warto chronić się przed ich wpływem, tym samym filtrując fakty od fikcji.

    Jak jednak zrobić to skutecznie? Odpowiedzią na to pytanie jest poniższy artykuł.

    Zobacz również: Fake news w czasie kryzysu – jak nie dać się nabrać?

    Fikcja

    Czytaj więcej »
  12. Myśl krytycznie, gdy liczy się każda sekunda

    Myśl krytycznie, gdy liczy się każda sekunda

    W kryzysowych sytuacjach najczęściej lepiej jest podjąć złą decyzję niż nie podejmować żadnej. Choć bywa, że nie wiedząc co powinniśmy zrobić, z natury wolelibyśmy nie robić nic, gdy liczy się każda sekunda, nie można pozwolić sobie na odkładanie działania w czasie.

    Jak stawić czoła problemom, kiedy zdarza się coś, na co nie jesteśmy przygotowani? Jak pokonać stres, który spowalnia nasze myślenie? Jak nauczyć się myśleć krytycznie?

    Dlaczego z natury nie myślimy krytycznie?

    Współczesna psychologia uzmysławia nam, że mózg lubi skróty. Nasze schematy myślowe rzadko bazują na precyzyjnej analizie rzeczywistości. Procesy, które zachodzą w umyśle co do zasady zmierzają do odnajdywania związków pomiędzy poszczególnymi faktami i hipotezami, których nie trzeba w żaden sposób udowadniać.

    Myślenie krytyczne jest więc

    Czytaj więcej »
bron.pl Reviews with ekomi-pl.com