Podróżowanie to wyjątkowe hobby, które jest w stanie dostarczyć wielu wrażeń, przygód, a także niezapomnianych przeżyć. Aby jednak móc czerpać radość z wymarzonego wyjazdu, należy odpowiednio się do niego przygotować. Nieraz zdarzają się przy tym sytuacje, w których dana wycieczka z założenia ma być spontaniczna, przez co nie do końca wiadomo, co warto na nią zabrać, a co może okazać się jedynie zbędnym obciążeniem. Z pomocą przychodzi więc poniższy artykuł, który zawiera w sobie przydatne wskazówki dotyczące tego, jak odpowiednio przygotować się na wyjazd w nieznane.
Zobacz również: Wiosna na szlaku – wyprawowe ABC
Choć spontaniczne podróże niejednokrotnie okazują się pasjonującymi wydarzeniami, w praktyce wymagają one odpowiednich przygotowań. Jednocześnie warto mieć na uwadze to, że istnieją pewne uniwersalne rozwiązania, które to sprawdzą się zarówno przy okazji tych dalszych, jak i bliższych wyjazdów. Najważniejsze z nich zostały opisane w poniższych akapitach.
Niezależnie od tego, czy dany wyjazd ma odbyć się w pojedynkę, czy też w gronie rodziny lub przyjaciół, zadbanie o bezpieczeństwo stanowi absolutnie niezbędny element. W tym celu wskazanym okazuje się zakup odpowiednich produktów i akcesoriów do samoobrony, wśród których wyróżnia się chociażby:
· Gazy pieprzowe – to rozwiązanie, które może okazać się niezwykle praktyczne w wielu rozmaitych sytuacjach. Gaz pieprzowy stanowi bowiem skuteczną formę samoobrony zarówno przed ludźmi, jak i zwierzętami, przez co sprawdzi się na przykład w trakcie biwaków w nieznanych miejscach.
· Paralizatory – czyli sprzęty, które obecnie mogą przyjmować niewielkie rozmiary, a także rozmaite kształty. Dzięki temu możliwe jest wygodne i bezproblemowe spakowanie ich do plecaka, czy też nawet kieszeni kurtki. Co więcej, paralizatory mogą być również używane z odległości, a przy tym okazują się również skuteczne w swoim działaniu.
· Alarmy osobiste i odstraszacze – zarówno alarmy osobiste, jak i odstraszacze, zaliczane są do niewielkich, a zarazem użytecznych produktów, które sprawdzają się zarówno w kontakcie z potencjalnymi napastnikami, jak i rozmaitymi zwierzętami, które mogą stanowić zagrożenie. Produkty z tej kategorii odnajdą się więc z przeróżnych sytuacjach, tym samym dając poczucie dodatkowej ochrony.
· Broń hukowa/alarmowa – to rozwiązanie, które ma na celu skuteczne odstraszenie potencjalnych napastników. I choć z założenia odbywa się to poprzez głośny wystrzał, który jednak nie może nikogo zranić, tak w praktyce już sam widok broni jest w stanie zniechęcić do planowanego ataku.
Jednocześnie warto wspomnieć, że wszelkie powyższe rozwiązania służące do samoobrony są w pełni legalne na terenie Polski, a na ich posiadanie nie trzeba uzyskiwać pozwolenia. W przypadku rozmaitych wyjazdów na terenie kraju nie należy więc obawiać się o różnego rodzaju konsekwencje ze względu na bycie właścicielem gazu pieprzowego, czy nawet broni hukowej. Nie dotyczy to jednak innych zakątków świata, w których to bardzo często obowiązują zupełnie odmienne przepisy. Przed wyjazdem do danego kraju zdecydowanie warto więc upewnić się, czy na jego obszarze można posiadać dane akcesoria do samoobrony. Bardzo często najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się wówczas gaz pieprzowy przeznaczony do obrony przed agresywnymi lub dzikimi zwierzętami, taki jak Original TW 1000 Anti-Dog, Grizzly Gel Cone, czy też Sabre Red FrontiersMan.
Zobacz także: Ranking top 10 broni bez zezwolenia
Decydując się na wyjazd w nieznane zdecydowanie niewskazane jest zabieranie ze sobą zbyt dużych ilości bagażu. Przy okazji takich wypraw bardzo często nie wiadomo bowiem, ile czasu spędzi się chociażby na rozmaitych wędrówkach. Z tego względu o wiele lepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w wielofunkcyjne sprzęty, do których zalicza się chociażby multitoole. Produkty z tej kategorii stanowią bowiem praktyczne połączenie wielu podstawowych, a nieraz i bardziej zaawansowanych narzędzi, które umożliwią przeprowadzenie drobnych napraw, czy nawet przygotowanie posiłku. Multitoole stanowią więc pewnego rodzaju niezbędnik, w który powinien wyposażyć się każdy miłośnik różnego rodzaju wypraw, wyjazdów, a także biwaków.
Samodzielne komponowanie zestawów, które zawierają wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria mogące przydać się w trakcie wyjazdu, nieraz okazuje się skomplikowane, a przy tym również czasochłonne. Z pomocą przychodzą więc gotowe zestawy, w tym chociażby te dedykowane do przygód survivalowych. Tego typu produkty zawierają w sobie rozmaite akcesoria, które umożliwiają poradzenie sobie w różnego rodzaju warunkach – nawet tych utrudnionych.
Co więcej, dużym uznaniem cieszą się także plecaki przetrwania, zwane również ewakuacyjnymi, które niejednokrotnie zawierają w sobie szereg wyjątkowo praktycznych elementów wyposażenia. Zalicza się do nich chociażby akcesoria do przygotowywania posiłków i uzdatniania wody, zestawy pierwszej pomocy, latarki i scyzoryki, akcesoria higieniczne, czy też nawet produkty przeznaczone do spania, takie jak śpiwory i poduszki.
Zobacz także: Plecak na survivalowvą wyprawę.
Różnego rodzaju wyjazdy oraz podróże mogą stanowić źródło wyjątkowych przeżyć, a także wspomnień na całe życie. Z pewnością nie jest to więc coś, z czego warto rezygnować- a wręcz przeciwnie. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że aby dana wycieczka była w pełni udana, konieczne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. W tym celu warto:
· Zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i elementy wyposażenia, które umożliwią skuteczną samoobronę w razie ataku ze strony człowieka lub zwierzęcia – wśród nich wyróżnić można wspomniane już gazy pieprzowe, paralizatory, czy też odstraszacze i alarmy osobiste. Niektórzy, aby zyskać nieco więcej pewności, wyposażają się również w bronie hukowe, które są w stanie udaremnić atak ze strony napastnika już przez sam swój wygląd.
· Zadbać o przygotowanie fizyczne i mentalne – wyjazdy w nieznane niejednokrotnie mogą wiązać się z różnego rodzaju komplikacjami, które bardzo ciężko przewidzieć. Dotyczy to chociażby zmiennych warunków atmosferycznych, czy też rozmaitych urazów. Przed wyruszeniem w podróż zdecydowanie należy więc zadbać o prawidłowe przygotowanie fizyczne, które obejmuje między innymi zwiększenie własnej siły oraz wytrzymałości, ale również mentalne. W tym aspekcie warto skupić się między innymi na własnych umiejętnościach związanych z radzeniem sobie w sytuacjach wywołujących stres, frustrację, czy też strach.
· Nauczyć się podstawowych umiejętności survivalowych – wśród nich można wyróżnić chociażby zdolność do zdobywania pożywienia i wody, budowy schronienia, orientacji w terenie, czy też rozpalania ognia. Dzięki temu możliwe staje się bowiem poradzenie sobie nawet w wyjątkowo trudnych warunkach.
· Pozostać w kontakcie z bliskimi – nawet wówczas, gdy głównym założeniem danego wyjazdu jest pewnego rodzaju „odcięcie się od świata” w celu odpoczynku, całkowicie niewskazanym jest niepoinformowanie chociażby jednej osoby, która w razie jakichkolwiek komplikacji będzie w stanie udzielić pomocy. Wypadki chodzą bowiem po ludziach, a wielu sytuacji najzwyczajniej nie da się przewidzieć. Aby więc pozostać bezpiecznym, nie należy rezygnować z kontaktu z bliskimi.
Zobacz również: Co spakować na wyprawę rowerową?