Gadżety i elektronika
- Czytaj więcej »
Multitoole to wielofunkcyjne i wszechstronne narzędzia, które znajdują swoje zastosowanie w wielu rozmaitych sytuacjach. Z założenia przyjmują one stosunkowo niewielkie rozmiary, a przy tym dysponują wieloma rozmaitymi elementami, takimi jak kombinerki, scyzoryk, wkrętaki i wiele innych. Co więcej, w ofertach poszczególnych producentów dostępne są także profesjonalne multitoole, z których korzystają między innymi elektrycy, rzemieślnicy, czy nawet służby mundurowe.
Jak więc wybrać możliwie najlepszy multitool? Co powinno cechować tego typu rozwiązanie i kiedy może ono okazać się przydatne? Które z dostępnych modeli zasługują na szczególną uwagę? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Najlepsza latarka taktyczna – jak wybrać?
- Czytaj więcej »
Pomimo tego, że z alkomatów można korzystać chociażby na komisariatach policji, czy też poszczególnych stacjach benzynowych, posiadanie własnego sprzętu z tej kategorii bardzo często niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich zaznacza się chociażby możliwość łatwego i całkowicie bezproblemowego skontrolowania trzeźwości w momencie, gdy nie mamy pewności co do własnego lub cudzego stanu. Jest to istotne szczególnie wówczas, gdy po wieczornym grillu, imprezie, czy też spotkaniu ze znajomymi, rano konieczne jest wejście za kierownicę samochodu i wyruszenie w drogę. Z łatwością można więc zauważyć, że jakościowy i odpowiednio dopasowany alkomat może okazać się wyjątkowo przydatny w wielu sytuacjach, w tym chociażby podczas długich weekendów.
Jak jednak wybrać najlepszy alkomat? Co czyni dany sprzęt wartym uwagi? Wśród jakich urządzeń można obecnie wybierać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Sprawdź także:
- Czytaj więcej »
Trudno jest samodzielnie ocenić promile we krwi, choćby dlatego, że samopoczucie potrafi być bardzo zwodnicze. Co gorsza, na rynku dostępnych jest wiele tanich urządzeń, których odczyty zwyczajnie wprowadzają w błąd.
Jak więc wybrać dobry alkomat? Czym różnią się poszczególne modele? Sprawdź.
Jak wybrać alkomat dla siebie?
W pierwszej kolejności trzeba zadać sobie pytanie, jakie funkcje ma pełnić alkomat. Inne urządzenie będzie polecane do zastosowań tzw. „domowych”, czyli na przykład podczas imprez rodzinnych czy też z przyjaciółmi, a inne sprawdzi się najlepiej do użytku w firmie czy placówce, w której badania będą przeprowadzane często, a nawet codziennie.
Najpopularniejsza kategoria alkomatów to, cechujące się kompaktową budową i niską ceną, alkomaty do użytku osobistego. W tym segmencie znajdziemy
- Czytaj więcej »
Nie od dziś wiadomo, że używanie telefonu w trakcie jazdy samochodem jest prawnie zabronione, a przy tym również wyjątkowo niebezpieczne. Smartfon może bowiem stanowić znaczący rozpraszacz, który to wpływa na zdolność kierowcy do skupienia i utrzymania uwagi na drodze. W praktyce jednak przepisy nie zakazują prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem, o ile kierowca nie trzyma smartfonu w dłoni. Wówczas doskonałym rozwiązaniem okazuje się zestaw głośnomówiący Bluetooth, który to umożliwia wygodne i bezproblemowe odbieranie połączeń, a także komfortowe rozmawianie bez obaw o złamanie przepisów. Podpowiadamy więc, jak wybrać możliwie najlepsze urządzenie z tej kategorii.
Dlaczego warto kupić zestaw głośnomówiący?
Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy samochodem to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Co więcej, prowadzący rozmowę kierowca reaguje na rozmaite sytuacje i zdarzenia nawet kilkadziesiąt razy wolniej, gdyż telefon nie tylko zajmuje
- Czytaj więcej »
Poszukiwania z wykrywaczem metalu to doskonałe zajęcie dla wszystkich tych, którzy mają w sobie pasję do odkrywania. Niezależnie jednak od tego, czy interesuje Cię odrywanie przeszłości czy zbieranie cennych przedmiotów, musisz wiedzieć, kiedy używanie wykrywacza jest legalne i gdzie można go używać.
Czy wykrywacz metalu jest w Polsce jest dozwolony?
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami reguluje kwestię amatorskich poszukiwań zabytków na terenie naszego kraju. Wchodząc w życie od 1 maja 2024 roku, zobowiązuje ona operatorów urządzeń elektronicznych i technicznych do posiadania zgody właściciela nieruchomości oraz do dokonania zgłoszenia poszukiwań do rejestru poszukiwań.
Jak zdobyć zezwolenie?
Zgłoszenia będzie można dokonać przed rozpoczęciem poszukiwań za pomocą aplikacji mobilnej, za którą odpowiada minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Takie zgłoszenie będzie obejmowało całkiem sporo danych, w tym:
· imię i nazwisko zgłaszającego, numer PESEL, numer paszportu (albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość), adres do korespondencji i adres e-mail;
· termin oraz zakres terenowy prowadzenia poszukiwań;
· oświadczenie o posiadaniu zgody właściciela nieruchomości na prowadzenie poszukiwań;
· oświadczenie o zobowiązaniu się do zgłaszania znalezionego przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest zabytkiem archeologicznym albo innym zabytkiem ruchomym;
· oświadczenie zgłaszającego o prawdziwości danych i informacji zawartych w zgłoszeniu poszukiwań;
· oświadczenie o byciu osobą pełnoletnią.
Warto wiedzieć, że poszukiwanie ukrytych i porzuconych zabytków ruchomych przy użyciu wspomnianego urządzenia elektronicznego lub technicznego wbrew przepisom ustawy, będzie podlegało grzywnie, karze ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 2.
Gdzie można szukać?
Nowa ustawa zabrania przeprowadzania poszukiwań między innymi na takich obszarach jak:
· obszary zabytków wpisanych do rejestru i w odległości do 10 metrów od nich, obszary pomników historii;
· parki kulturowe;
· obszary ochrony dziedzictwa kulturowego objęte ochroną na podstawie Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, a także obszary, którym przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego
· cmentarze, dawne cmentarze, mogiły i groby wojenne, miejsca kaźni, Pomniki Zagłady i ich strefy ochronne;
Co można znaleźć za pomocą wykrywacza metalu?
Najwięksi pasjonaci wykrywaczy metali na całym świecie potrafią znaleźć wyjątkowe artefakty. Takie przedmioty o historycznym znaczeniu mogą być naprawdę cenne, chociaż co do zasady oczekuje się, że zostaną przekazane do muzeum lub innej odpowiedniej jednostki. To o tyle istotne, że stare materiały budowlane czy też narzędzia dostarczają istotnych szczegółów odnośnie życia dawnych cywilizacji.
Inne cenne rzeczy, jakie można znaleźć, obejmują zagubioną biżuterię czy stare monety. Oczywiście w przypadku biżuterii należy zawsze upewnić się czy nie została zgłoszona jako zgubiona lub skradziona. Z kolei w przypadku monet, pierwsze co warto zrobić to sprawdzić, ile takich monet było w obiegu. Im mniej, tym oczywiście lepiej. Wyjątkowo stare monety mogą jednak okazać się artefaktami historycznymi, a wtedy obowiązują nas inne regulacje.
Choć wszyscy poszukiwacze liczą na wartościowe znaleziska, w tym złoto i srebro, najczęściej trafia się na kapsle od butelek czy stare puszki. Wszelkie surowce wtórne warto utylizować przyczyniając się dla dobrobytu środowiska. Za niektóre tworzywa można też dostać sensowne pieniądze, jeśli zbierze się je w wystarczająco dużej ilości.
Co należy zrobić ze znaleziskiem?
Większość znalezisk, która nie ma znaczenia historycznego może pozostać naszą własnością. Jednak, jeśli chodzi o potencjalny zabytek archeologiczny albo innego zabytek ruchomy, znalazca jest zobowiązany do zabezpieczenia przedmiotu, oznakowania jego miejsca znalezienia oraz bezzwłocznego zawiadomienia o fakcie właściwego dla województwa konserwatora zabytków. Ten będzie miał 30 dni na ocenę czy przedmiot w istocie jest zabytkiem oraz na ustalenie dalszych działań wobec niego.
Co istotne,
- Czytaj więcej »
Bezwonny i niewidoczny, a jednocześnie szybko rozprzestrzeniający się, silnie toksyczny czad to największa zmora w domostwach w okresie grzewczym. Przez to, że tlenek węgla sprawia wrażenie, że go nie ma i nawet nie jest drażniący, potrafi zabijać w niecałe pół godziny. Co gorsza wcale nie trzeba wysokich stężeń - 0,32 proc. czadu w powietrzu w zupełności wystarczy.
Zarówno w przypadku czadu, jak i gazu czy dymu, które już znacznie łatwiej wyczuć, najważniejsze jest zachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W wielu nieszczęśliwych wypadkach kwestią bywają takie błędy jak na przykład zaklejenie kratki wentylacyjnej.
Korzystając z jakiegokolwiek urządzenia czy systemu grzewczego, w którym odbywa się proces spalania powinno się często wietrzyć pomieszczenie, regularnie sprawdzać ciąg powietrza wentylacji i nigdy nie bagatelizować takich objawów jak: bóle i zawroty głowy, duszności, nudności, oszołomienie, osłabienie, wymioty czy przyśpieszenie czynności serca i oddychania.