Gaz pieprzowy czy paralizator – co jest lepsze do samoobrony?

Zarówno gaz pieprzowy, jak i paralizator, może stanowić doskonałe narzędzie do samoobrony. Są one bowiem skuteczne w działaniu, stosunkowo łatwe w użyciu, a często również poręczne, przez co bez trudu mieszczą się w torebce, plecaku, czy nawet kieszeni. Co więcej, w znaczącej większości przypadków na ich posiadanie nie trzeba uzyskiwać specjalnego zezwolenia, dlatego też są to wyjątkowo popularne i łatwo dostępne rozwiązania.

Wybór pomiędzy gazem pieprzowym a paralizatorem nieraz może jednak okazać się odrobinę problematyczny, gdyż jest on uzależniony od takich kwestii, jak chociażby przeznaczenie narzędzia, umiejętności i preferencje użytkowników, czy też budżet, którym dysponują. Aby więc ułatwić podjęcie odpowiedniej decyzji, stworzyliśmy zestawienie najważniejszych cech gazów pieprzowych i paralizatorów, a także ich zalet oraz wad, o których szczegółowo opowiadamy w poniższych akapitach.

Zobacz również: Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów?

Paralizator czy gaz pieprzowy – co wybrać?

Gazy pieprzowe i paralizatory to zdecydowanie najpopularniejsze narzędzia do samoobrony. Rozwiązania te różnią się jednak pod wieloma względami, dlatego też wybór pomiędzy nimi powinien zostać dokonany po uprzednim uwzględnieniu kilku najważniejszych aspektów.

Budżet i opłacalność

Oczywistym jest, że gazy pieprzowe są znacznie tańsze od paralizatorów, gdyż jakościowe środki z tej kategorii można kupić już za kilkanaście złotych. Za dobry paralizator należy zapłacić natomiast co najmniej kilkaset złotych, co niejednokrotnie stanowi znacznie większe obciążenie dla domowego budżetu.

Warto przy tym poruszyć temat wydajności każdego z tych rozwiązań, gdyż nieraz budzi ona spore wątpliwości. Mogłoby się bowiem wydawać, że gaz pieprzowy stanowi nieekonomiczne rozwiązanie, jednak wbrew pozorom pojedynczy dozownik może wystarczyć nawet na kilka użyć, w zależności od jego pojemności. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które najzwyczajniej poszukują dodatkowego zabezpieczenia, które w razie konieczności będzie znajdować się w torebce, plecaku lub kiszeni kurtki.

Z łatwością można się jednocześnie domyślić, że pod względem wydajności paralizatory prezentują się znacznie lepiej. Tego typu sprzęty posiadają bowiem wbudowane akumulatory, które gwarantują możliwość bezproblemowego podładowania w momencie, gdy zajdzie taka konieczność. Wielu producentów oferuje przy tym wymienne akumulatory, które świetnie sprawdzają się jako zapasowe rozwiązania. Paralizator może więc okazać się dobrym wyborem dla osób, które z rozmaitych względów są bardziej narażone na potencjalną napaść (np. kurierzy, czy też zawodowi kierowcy).

Zastosowanie i użyteczność

Gazy pieprzowe i paralizatory sprawdzają się w nieco odmiennych sytuacjach, przez co nieraz stają się one niemożliwe do użycia. Te pierwsze są bowiem przeznaczone do użytku na zewnątrz, a zastosowanie ich w zamkniętej przestrzeni może poskutkować nie tylko obezwładnieniem napastnika, ale i samego siebie. Dotyczy to przede wszystkim wariantów z dyszą typu cone, które rozpylają gaz w postaci chmury. Tego typu rozwiązania okazują się jednocześnie wyjątkowo podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, obejmujące przede wszystkim wiatr. I choć problem ten można ograniczyć poprzez zakup gazu żelowego, który wyrzuca środek drażniący w postaci skoncentrowanego strumienia, tak nawet wówczas użytkownik nie zyskuje stuprocentowej pewności w kwestii odporności na podmuchy wiatru.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku paralizatorów, których działanie nie jest zależnie od miejsca pobytu, czy też warunków pogodowych. Urządzenia te spełniają bowiem swoje zadanie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, a przy tym niejednokrotnie działają nawet przez stosunkowo grubą warstwę ubrań.

Będąc w temacie zastosowania i użyteczności gazów pieprzowych oraz paralizatorów nie należy zapominać o kwestii, jaką jest zasięg każdego z tych narzędzi. Pod tym względem lepiej wypadają gazy pieprzowe, które eliminują konieczność bliskiego kontaktu z potencjalnym napastnikiem. Paralizatory z kolei niejako wymuszają znajdowanie się z pobliżu atakującego, o ile nie mamy do czynienia z modelem strzelającym, który to, w zależności od jakości, daje możliwość obrony z odległości sięgającej nawet 5-6 metrów. Paralizatory strzelające to jednak wydatek rzędu nawet kilku tysięcy, przez co są to przede wszystkim urządzenia wykorzystywane przez profesjonalistów.

Skuteczność w działaniu

Zasadniczo rzecz biorąc, pod względem skuteczności działania zarówno paralizatory, jak i gazy pieprzowe, prezentują się niezwykle dobrze. Każde z tych rozwiązań umożliwia bowiem niemal natychmiastowe obezwładnienie napastnika, tym samym dając okazję do oddalenia się z miejsca zdarzenia i wezwania niezbędnej pomocy. Dzieje się to jednak na różne sposoby, gdyż gaz pieprzowy w swoim działaniu wykorzystuje substancję, jaką jest kapsaicyna, która wywołuje silne podrażnienie śluzówek, łzawienie, a także ogólną dezorientację. Paralizatory wykorzystują natomiast napięcie elektryczne o dużej mocy i niewielkim natężeniu, które w konsekwencji powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu mięśni oraz układu nerwowego napastnika, tym samym gwarantując krótkotrwałe, ale silne efekty obezwładniające.

Każde z tych rozwiązań jest również w stanie pełnić funkcję odstraszającą, gdyż napastnicy, którzy mają świadomość mechanizmów działania zarówno paralizatorów, jak i gazów pieprzowych, niejednokrotnie samoistnie rezygnują z dalszych prób ataku, aby uniknąć nieprzyjemnych doznań.

Bezpieczeństwo stosowania

W temacie bezpieczeństwa użytkowania paralizatorów i gazów pieprzowych należy przyjąć zarówno perspektywę osoby znajdującej się w sytuacji zagrożenia, jak i potencjalnego napastnika.

Ze względu na specyfikę działania, gazy pieprzowe są określane jako bezpieczniejsze rozwiązania, gdyż zawarta w nich substancja drażniąca nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, z wyjątkiem osób uczulonych na kapsaicynę. Środki te posiadają jednocześnie odpowiednie zabezpieczenia, które skutecznie zapobiegają ich przypadkowemu rozpyleniu. Niestety, wadą gazów pieprzowych okazuje się w tym kontekście ograniczona kontrola nad zasięgiem gazu, szczególnie w przypadku dozowników z dyszą typu cone. W przypadku rozpylenia w zamkniętej przestrzeni lub na wietrze istnieje bowiem ryzyko, że gaz dostanie się także do samego użytkownika.

Znacznie lepiej wygląda to więc w przypadku paralizatorów, które posiadają odpowiednie blokady chroniące przed samoporażeniem, a nieraz dysponują także zabezpieczeniami, które sprawiają, że nawet gdy napastnik wyrwie paralizator z ręki użytkownika, nie będzie miał możliwości jego uruchomienia.

Zobacz także: Czy posiadanie paralizatora jest legalne?

Gaz pieprzowy czy paralizator? Podsumowanie

Wybór pomiędzy gazem pieprzowym a paralizatorem może stanowić spore wyzwanie, co wynika bezpośrednio z wszelkich powyższych rozważań.

Podjęcie ostatecznej decyzji powinno więc odbyć się z uwzględnieniem takich aspektów, jak chociażby indywidualne preferencje i oczekiwania użytkowników, czy też budżet, którym się dysponuje. W celu ułatwienia tego zadania stworzyliśmy jednocześnie tabelę podsumowującą wszystkie najważniejsze zalety, a także wady każdego ze wspomnianych rozwiązań.

Narzędzie Zalety  Wady
Paralizator 
  • Natychmiastowe działanie;
  • Intensywny efekt odstraszający;
  • Pełna skuteczność niezależnie od warunków zewnętrznych;
  • Łatwość i bezpieczeństwo użytkowania.
  • Konieczność bliskiego kontaktu (z wyjątkiem modeli strzelających)
  • Krótkotrwały efekt;
  • Ryzyko dla osób z problemami zdrowotnymi (np. z chorobami serca).
Gaz pieprzowy 
  • Działanie na odległość;
  • Znacząca skuteczność;
  • Szeroka dostępność i łatwość użycia;
  • Może być stosowany przeciwko agresywnym zwierzętom.
  • Ryzyko dla użytkownika (np. przy zastosowaniu w pomieszczeniu lub na wietrze);
  • Wymóg precyzji w trakcie celowania;
  • Konieczność regularnej wymiany (po upływie daty ważności).