Piesze wędrówki w górach niejednokrotnie mogą stanowić wyjątkowe hobby, które łączy w sobie aktywność fizyczną, przebywanie na łonie natury, a także możliwość podziwiania zapierających dech widoków. I choć niższe szczyty przeważnie nie wymagają rozmaitych przygotowań, tak chcąc rozpocząć swoją przygodę z eksplorowaniem górskich krajobrazów na nieco bardziej zaawansowanym poziomie, zdecydowanie warto prawidłowo się za to zabrać. Oznacza to, że konieczne będzie nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale i poznanie najważniejszych zasad obowiązujących na górskich szlakach. Dlatego też wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tych zagadnień znalazły się w poniższym artykule.
Zobacz również: Co zabrać ze sobą jadąc zimą w góry?
Pomimo tego, że wędrówki górskimi szlakami nieraz przynoszą ogrom satysfakcji, a często również radości, wybierając się góry należy zadbać o kilka kluczowych kwestii.
Nawet całkowicie początkujący spacerowicze zdają sobie sprawę z tego, że wchodzenie pod górę wymaga znacznie więcej wysiłku niż poruszanie się po płaskich drogach. Wybierając się w góry należy więc mieć świadomość, że taka wędrówka może okazać się wyjątkowo męcząca, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużymi wzniesieniami. Dlatego też wskazanym jest poświęcenie czasu i zaangażowania na to, aby odpowiednio przygotować się do pierwszej wycieczki w góry. Odpowiednio wcześniej warto więc zadbać o swoją kondycję, tym samym decydując się na regularne uprawianie danego sportu lub zwyczajne podejmowanie się aktywności fizycznej na porządku dziennym.
Niezależnie od stopnia trudności danej trasy, każda górska wędrówka powinna być dokładnie zaplanowana. Oznacza to, że przed wyruszeniem należy zapoznać się z takimi informacjami, jak wspomniany już poziom trudności szlaku, wysokość, czy też długość drogi i szacowany czas przejścia (w obie strony). Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby dostosowywać dane trasy do własnych możliwości.
Co więcej, niezwykle istotnym aspektem planowania górskiej wędrówki okazuje się również pora roku. Jesienią i zimą, gdy słońce zachodzi nawet we wczesnych godzinach popołudniowych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą krótkie szlaki, które można pokonać przed zmrokiem. Wiosną i latem należy natomiast uwzględniać takie kwestie, jak chociażby wysokie temperatury oraz intensywne słońce, a także możliwość nagłego nadejścia deszczu, czy nawet burzy.
Sprawdzenie aktualnej prognozy pogody to aspekt, z którym w żadnym stopniu nie można się kłócić. Nie od dziś wiadomo bowiem, że warunki panujące w górach mają skłonności do szybkich i zaskakujących zmian, przez co nieraz czyste i słoneczne niebo spowija się burzowymi chmurami, a latem w niektórych rejonach można spotkać nawet śnieg. Ponadto warto zwrócić również uwagę na wszelkie prognozy związane z opadami deszczu. Wówczas wędrówka może bowiem okazać się wyjątkowo problematyczna ze względu na śliską nawierzchnię, a przy tym deszcz ograniczy również satysfakcję z widoków i rozmaitych wrażeń. Wycieczka w góry nie będzie także przyjemna w momencie, gdy na zewnątrz panują upały i pełne słońce. CO więcej, w połączeniu z wysiłkiem fizycznym może to poskutkować dużym przemęczeniem, a w niektórych przypadkach nawet i omdleniami.
Nawet najbardziej obyte osoby mogą doświadczyć pewnych trudności, czy też ulec wypadkowi podczas pobytu w górach. Dlatego też planując wyprawę zdecydowanie warto poinformować o tym fakcie bliską osobę. Wówczas należy wspomnieć między innymi o tym, jak ma przebiegać trasa, a także ile czasu powinna zająć. Po powrocie warto również „zameldować się”, czyli dać znać, że wszystko jest w porządku. Jednocześnie z pewnością nie należy rezygnować z zabrania ze sobą telefonu, dzięki któremu możliwe będzie poinformowanie bliskich o ewentualnych opóźnieniach lub trudnościach, a także powiadomienie odpowiednich służb, gdy zajdzie taka konieczność.
W góry należy ubierać się „na cebulkę”. Oznacza to, że konieczne jest nałożenie na siebie kilku warstw ubrań, które można bez problemu ściągnąć, a następnie ponownie założyć, gdy warunki atmosferyczne ulegną pogorszeniu. Dzięki temu w trakcie wędrówki nie stwarza się ryzyka przegrzania lub nadmiernego wychłodzenia organizmu, a przy tym również zwiększa się komfort i bezpieczeństwo podczas pokonywania danej trasy.
Wśród warstw ubrań powinny znaleźć się takie elementy, jak chociażby:
· Kurtka przeciwdeszczowa i/lub wiatroszczelna – to absolutna podstawa każdej wyprawy w góry. Taka kurtka jest bowiem w stanie uchronić przed całkowitym przemoknięciem, a także mroźnym wiatrem, który niejednokrotnie spotykany jest na górskich szlakach. Ponadto tego typu części garderoby bardzo często okazują się lekkie, a przy tym również nie zajmują zbyt dużo miejsca w plecaku.
· Ciepły polar – czyli rozwiązanie sprawdzające się zarówno w trakcie jesienno-zimowych wypraw, jak i wiosennych oraz letnich wędrówek o świcie lub po zmroku, gdy temperatury są znacznie niższe.
· Spodnie trekkingowe – to specjalnie zaprojektowane spodnie, które stanowią gwarancję wygody oraz dużej trwałości. Ponadto okazują się one również szybkoschnące, a wiele modeli oferuje możliwość odczepienia nogawek tak, aby długie spodnie szybko zmienić w krótkie – i na odwrót.
· Nakrycie głowy – latem warto wyposażyć się w czapkę z daszkiem, która uchroni przed słońcem, natomiast jesienią i zimą zaleca się ubieranie ciepłych i grubych czapek, które skutecznie zapobiegają nadmiernej utracie ciepła z organizmu.
· Bielizna termoaktywna – czyli elementy garderoby, których głównym zadaniem okazuje się ochrona organizmu przed wychłodzeniem, a także odprowadzanie potu od ciała. W tej kategorii wyróżnia się rozmaite koszulki, bluzki z długimi rękawami, kalesony i wiele innych.
· Rękawiczki – to akcesoria, które okazują się niezwykle przydatne zarówno zimą, podczas której chronią przed chłodem, jak i latem – szczególnie na szlakach wyposażonych w poręcze lub łańcuchy do asekuracji.
Niebagatelne znaczenie w górskich wędrówkach mają również buty i skarpety. Buty do pieszych wycieczek powinny być przede wszystkim wygodne. Uwagę należy jednak zwrócić również na takie aspekty, jak chociażby antypoślizgowa podeszwa, nieprzemakalna konstrukcja, czy też budowa, która osłania kostkę. Warto jednocześnie, aby były one sznurowane. Ponadto konieczne jest również ich wcześniejsze rozchodzenie, gdyż w przeciwnym razie można mieć wręcz stuprocentową pewność, że po wyjściu w góry na stopach pojawią się bolesne otarcia i odciski. Jednocześnie warto wyposażyć się również w wysokie, a przy tym także nieco grubsze skarpety, które będą w stanie uchronić przed chłodem, a jednocześnie zapewnią komfort w trakcie chodzenia.
Każda wyprawa w góry wiąże się z dużą dawką ekscytacji. Przed wędrówką warto jednak poświęcić odrobinę czasu na skompletowanie niezbędnego ekwipunku. Całkowicie niewskazanym będzie bowiem zabranie ze sobą zbyt wielu rzeczy, które to mogą okazać się wyjątkowo ciężkie lub całkowicie niepraktyczne. Zamiast tego warto zrobić sobie listę wszystkich niezbędnych rzeczy, które warto mieć ze sobą w górach. Zalicza się do nich:
· Wygodny plecak – w górach zdecydowanie warto unikać wszelkiego rodzaju torebek, czy też innych tego typu rozwiązań. Zamiast tego zaleca się zakup wygodnego i wytrzymałego plecaka, który będzie w stanie posłużyć nawet przez długie lata, tym samym mieszcząc w sobie wszystkie niezbędne elementy górskiego wyposażenia.
· Latarkę/czołówkę – czyli sprzęt, który rozjaśni drogę po zmroku. W górach szczególnie polecane są czołówki, które sprawiają, że podczas wędrówek stale ma się wolne ręce.
· Apteczkę – lub też specjalny woreczek z wszelkimi niezbędnymi lekami, a także środkiem do dezynfekcji, kilkoma plastrami i gazami, czy też bandażami. Dodatkowo warto wyposażyć się również w folię ratunkową NRC, której główną rolą jest ochrona przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu.
· Jedzenie i napoje – pakując się na wyprawę nie należy zapomnieć o rzeczy najważniejszej, jaką jest woda pitna. Ponadto wskazanym jest również zabranie wzmacniających przekąsek w postaci owoców lub wybranych batoników, ale i kanapek. Nieraz polecanym rozwiązaniem okazuje się także spakowanie termosu https://www.bron.pl/turystyka-i-survival/termosy-i-kubki-termiczne z ciepłą herbatą, która rozgrzeje przy niższych temperaturach.
· Środek odstraszający na komary i kleszcze – czyli preparat, który w trakcie wędrówki uchroni przed niechcianymi pasożytami oraz uciążliwymi owadami.
Pakując się na wyprawę w góry nie należy zapominać również o takich kwestiach, jak chociażby dokumenty (np. dowód osobisty), mapa okolicy, powerbank, krem z filtrem przeciwsłonecznym, chusteczki nawilżane, a także okulary przeciwsłoneczne. Takie wyposażenie sprawi bowiem, że na szlaku niemal nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć, a cała wędrówka przebiegnie pomyślnie.