Jak przygotować się do sezonu biwakowego? Kompletny poradnik

Biwakowanie to wyjątkowe hobby, które umożliwia spędzanie czasu na łonie natury, często w otoczeniu niesamowitych widoków. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że biwaki cieszą się tak dużą popularnością. Niestety, zanim wyruszy się w drogę, należy odpowiednio się do niej przygotować. Obejmuje to między innymi zakup, a także odpowiednie spakowanie wszelkich niezbędnych akcesoriów oraz sprzętów, które mogą okazać się przydatne zarówno na trasie, jak i w trakcie samego biwaku. Podpowiadamy więc, na co należy zwrócić szczególną uwagę, a także – jakie elementy wyposażenia są absolutnie niezbędne.

Zobacz również: Jak przygotować się do pieszej wędrówki w góry? 

Przygotowania do biwaku – od czego zacząć?

Choć biwakowanie samo w sobie stanowi niejako formę relaksu, przygotowania do trasy nieraz mogą okazać się odrobinę stresujące – szczególnie za pierwszym razem. Wówczas ciężko jest bowiem określić, co będzie absolutnie niezbędne w trakcie biwaku, a z czego warto zrezygnować chociażby na rzecz lżejszego plecaka. Dlatego też przed wyruszeniem warto:

·       Określić własne możliwości transportowe – w zależności od tego, czy na biwak wybieramy się pociągiem, samochodem, czy też może rowerem lub pieszo, należy odpowiednio dopasować ilość, a także wagę swojego bagażu. I choć w przypadku podróży samochodem bardzo często nie trzeba z niczego rezygnować, tak inne środki transportu przeważnie wymuszają pozostawienie poszczególnych rzeczy w domu.

·       Sporządzić listę niezbędnych rzeczy – działanie to sprawi, że stres związany z przygotowaniami do drogi odejdzie w zapomnienie. Dzięki liście najpotrzebniejszych rzeczy zyskujemy pewność, że niczego nie zapomnieliśmy. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli również na ostateczny rozrachunek w kontekście tego, z czego można zrezygnować, jeśli wybrany środek transportu nie daje nam zbyt dużych możliwości.

Jak przygotować się do sezonu biwakowego? Niezbędne wyposażenie

Po dokładnym określeniu zarówno formy transportu, jak i długości pobytu na biwaku, czas przejść do sporządzenia listy kluczowych elementów wyposażenia. Aby ułatwić to zadanie, zebraliśmy wszelkie najważniejsze produkty i opisaliśmy je w poniższych akapitach.

Namiot

Zasadniczo rzecz biorąc - nie można pojechać na biwak nie mając namiotu. Dlatego też jest to zdecydowanie niezbędny element wyposażenia, który odgrywa niezwykle istotną rolę.

Namiot należy dobrać tak, aby spełniał on najważniejsze potrzeby oraz wymagania użytkowników. Warto więc rozważyć przede wszystkim to, ile osób ma z niego korzystać. Można bowiem postawić na lekki wariant jednoosobowy, ale i nieco większy model, który pomieści dwie, trzy lub nawet cztery osoby. Przy wyborze namiotu konieczne jest również uwzględnienie możliwości transportowych. Poruszając się pieszo lub na rowerze niezbędny może okazać się zakup możliwie najlżejszego produktu, natomiast w momencie, gdy przemieszczamy się samochodem – waga namiotu nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Wówczas można więc postawić na wariant gwarantujący więcej przestrzeni (np. z podziałem na sypialnię i wnękę), który sprawdzi się przede wszystkim w niekorzystnych warunkach pogodowych, kiedy to biwakowicze zmuszeni są do dłuższego ukrywania się przed deszczem lub wiatrem.

Akcesoria do spania

Choć na biwaku nie należy liczyć na niesamowitą wygodę w trakcie spania, zdecydowanie warto zadbać o to, aby mieć możliwość jak najbardziej komfortowego wypoczynku. W tym celu należy uwzględnić zakup jakościowe karimaty, maty samopompującej lub materaca. Ponadto przydatnym rozwiązaniem może okazać się również dmuchana poduszka, która nie zajmie zbyt dużo miejsca w bagażu, a przy tym zagwarantuje stosunkowo dużą wygodę w trakcie snu.

Co więcej, absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdego biwakowicza okazuje się również dopasowany śpiwór. Tego typu produkty na ogół są lekkie i poręczne, przez co nie stanowią nadmiernego obciążenia nawet przy długich wędrówkach. Śpiwór należy jednak dopasować do warunków atmosferycznych panujących na danym obszarze w konkretnych porach roku. Wiosną i latem niewskazanym będzie więc wybór grubego wariantu, który dedykowany jest na jesienno-zimowy sezon. Zamiast tego warto wybrać cieńszy model, który jednocześnie zapewni optymalną izolację przed chłodem.

Zobacz również: Jak wybrać odpowiedni śpiwór?

Dopasowane ubrania i obuwie

Pakując się na biwak nie należy zapomnieć o zabraniu ze sobą niezbędnych ubrań, a także butów, które umożliwią pokonywanie rozmaitych tras i wypuszczanie się nawet w długie wędrówki. Jednocześnie koniecznym jest zadbanie o to, aby spakowane ubrania były odpowiednio dostosowane do warunków pogodowych. Przed wyjazdem należy więc sprawdzić prognozy, ale również uwzględnić fakt, że pogoda może ulec zmianie. W plecaku powinna się więc znaleźć nieprzemakalna kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy, ciepły polar lub bluza, a także buty z antypoślizgową podeszwą.

Co więcej, wskazanym będzie również zabranie ze sobą odpowiedniego nakrycia głowy. Dodatkowo warto również wyposażyć się w kilka par ciepłych skarpet, które sprawdzą się zarówno na trasie, jak i nocą, gdy temperatury są niższe.

Szybkoschnący ręcznik

Ręcznik szybkoschnący to lekki, a zarazem niewielki produkt, który doskonale sprawdza się przy okazji rozmaitych wypraw. Dlatego też niezaprzeczalnie stanowi on jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego biwakowicza.

Naczynia turystyczne i sztućce

Biwakowicze bardzo często samodzielnie przygotowują wszelkie posiłki, co jednak wymaga odpowiedniego wyposażenia. Wśród niezbędnych produktów wyróżnia się wówczas menażki, naczynia i sztućce, a także wielorazowe kubki oraz butelki. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że podczas biwaku nie należy pozostawiać za sobą jakichkolwiek śmieci, dlatego też wielorazowe akcesoria okazują się o wiele lepszym rozwiązaniem, które dodatkowo jest także o wiele bardziej ekologiczne niż jednorazowe sztućce i naczynia. 

Kuchenka turystyczna

Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków nie należy zapomnieć również o kuchence turystycznej. I choć mogłoby się wydawać, że tego typu rozwiązanie będzie adekwatne jedynie wówczas, gdy na biwak wybieramy się samochodem, nowoczesne modele kuchenek okazują się lekkie i poręczne, przez co z powodzeniem sprawdzają się one nawet przy okazji pieszych wędrówek, a także wypraw rowerowych.

Apteczka

Apteczka pierwszej pomocy to element wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym plecaku. I choć mogłoby się wydawać, że przeważnie biwakowicze nie korzystają z jej zawartości, tak nieraz apteczka może okazać się całkowicie niezbędna. Nie warto więc rezygnować z niej na rzecz nieco mniej ważnych akcesoriów, gdyż w późniejszym czasie można tego żałować.

Latarka lub czołówka

Jakościowa latarka niejednokrotnie jest na wagę złota. Tego typu produkty z pewnością należą więc do rzeczy, o których nie należy zapominać szykując się na biwak.

Wybierając latarkę można postawić na klasyczny model ręczny, ale i czołowy, który nieraz okazuje się o wiele wygodniejszy, gdyż nie zajmuje rąk użytkownika. Ostateczny wybór jest jednak indywidualną kwestią, dlatego też najzwyczajniej warto rozważyć własne oczekiwania i preferencje.

Kosmetyczka

Kosmetyczka turystyczna powinna zawierać w sobie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które umożliwią prawidłowe zadbanie o własną higienę. Warto więc spakować do niej szczoteczkę i pastę do zębów, dezodorant, mydło, a także przyjmowane leki. Przydatnym rozwiązaniem może również okazać się zabranie ze sobą wybranego środka na komary i kleszcze, który zadba o bezpieczeństwo i komfort wszystkich biwakowiczów. Ponadto zalecanym jest także spakowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ale i nawilżanych chusteczek, dzięki którym możliwe jest szybkie odświeżenie się.

Jednocześnie należy podkreślić, że wszelkie wykorzystywane na biwaku kosmetyki, czy też preparaty, powinny być w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Całkowicie niewskazanym będzie więc wykorzystywanie chemicznych szamponów lub płynów do mycia. Zamiast tego warto postawić na kosmetyki dedykowane do wykorzystywania na łonie natury, które nie będą wywierały szkodliwego wpływu na otoczenie.

Zobacz również: Jak zadbać o higienę w trakcie biwaku? 

Nóż, scyzoryk lub multitool

Noże, scyzoryki i multitoole to akcesoria, których z pewnością nie możne zabraknąć na biwaku. W praktyce mogą one bowiem sprawdzić się w niemal każdej sytuacji – przy budowaniu schronienia, przygotowywaniu posiłków, a nawet naprawianiu uszkodzonego sprzętu lub też w trakcie rozpalania ogniska. Co więcej, tego typu sprzęty są przeważnie stosunkowo lekkie i poręczne, dlatego też w plecaku zdecydowanie nie zabranie na nie miejsca.

Krzesiwo, zapalniczka lub zapałki

Każdy z tych produktów ma posłużyć do skutecznego rozpalenia ognia, gdy zajdzie taka potrzeba. W praktyce zarówno zapalniczka, jak i zapałki, mogą jednak okazać się zawodne. Z założenia najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie więc zabranie ze sobą krzesiwa. Przed wyruszeniem na biwak zdecydowanie warto jednak poświecić odrobinę czasu na to, aby nauczyć się rozpalać ogień przy użyciu tego typu produktu.

Powerbank

Pomimo tego, że wyprawa na biwak niejednokrotnie ma na celu odcięcie się od technologii, zdecydowanie warto mieć ze sobą smartfon, który umożliwi chociażby wezwanie pomocy, gdy zajdzie taka konieczność. Aby jednocześnie zyskać pewność, że w razie konieczności będziemy w stanie podładować urządzenie, należy wyposażyć się w jakościowy powerbank, który może okazać się niezastąpiony, gdy bateria w telefonie ulegnie rozładowaniu.