Jak rozwiesić płachtę biwakową? Praktyczne wskazówki

Płachta biwakowa, znana również jako tarp lub tarp turystyczny, to zasadniczo jeden z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia. Tarp skutecznie chroni bowiem przed deszczem, wiatrem, a także słońcem, tym samym gwarantując komfort w trakcie biwaków oraz przeróżnych wypraw. Co więcej, tego typu płachty niejednokrotnie wykorzystywane są również jako alternatywa dla namiotów, gdyż bez problemu można pod nimi spać. 

I choć mogłoby się wydawać, że tarp nie jest nadmiernie skomplikowaną rzeczą, tak na jego rozwieszenie istnieje co najmniej kilka odmiennych sposobów. Podpowiadamy więc, które z nich sprawdzają się najlepiej w danych sytuacjach, a także – jak poprawnie rozłożyć płachtę biwakową.

Zobacz również: Jak dbać o higienę w trakcie biwaku? Polecane rozwiązania 

Czym jest płachta biwakowa?

Tarp turystyczny, czy też płachta biwakowa, to specjalny produkt dedykowany do wykorzystywania w outdoorze i turystyce. Głównym zadaniem płachty biwakowej okazuje się ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, ale i promienie słoneczne.

Tarp wykonany jest z trwałych, wytrzymałych, a zarazem wodoodpornych materiałów, takich jak nylon, polipropylen, czy poliester. Płachty biwakowe mogą przyjmować prostokątny lub typowo kwadratowy kształt. Dostępne modele różnią się między sobą rozmiarami, przy czym największe z nich będą w stanie pomieścić pod sobą nawet kilka osób jednocześnie. Co więcej, tego typu produkty są wyjątkowo lekkie, a możliwość bezproblemowego złożenia sprawia, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca w plecakach, przez co sprawdzają się nawet w trakcie długich wędrówek.

Tarp – możliwości wykorzystania  

Pierwotnie tarp miał być rozwiązaniem dla osób, które spędzają noce w hamakach. Z założenia płachtę biwakową rozwiesza się wówczas między dwoma drzewami – dokładnie tak jak hamak. Dzięki temu tarp tworzy dwuspadowy daszek, który z powodzeniem chroni w trakcie drzemki przed opadami deszczu, a także promieniami słońca. Okazało się jednak, że tarp doskonale sprawdza się również do spania na ziemi, a przy tym jest on łatwy do rozłożenia i złożenia.

Płachty biwakowe mogą jednocześnie mieć także inne zastosowania. Tego typu produkty są niejednokrotnie wykorzystywane chociażby podczas pieszych wędrówek – szczególnie górskich. Wiadomo bowiem, że w górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Tarp można wówczas wykorzystać do ochrony przed porywistym wiatrem, ale również niespodziewaną ulewą. Co więcej, płachtę można zastosować nawet jako „pelerynę”, tym samym owijając ją wokół siebie, aby nie przemoknąć.

Płachta biwakowa może jednocześnie stanowić źródło cienia, co sprawdza się przede wszystkim na polach biwakowych, które posiadają jedynie ograniczoną ilość drzew. Co więcej, tarp nieraz wykorzystywany jest także jako dodatkowe zadaszenie montowane do przyczep kempingowych, kamperów, czy też nawet samochodów. Wówczas płachta pełni niejako funkcję wiaty, pod którą można umieścić krzesełka, stolik, kuchenkę turystyczną, czy też inne elementy wyposażenia.

Zobacz także: Funkcjonalność i ekologia w jednym - naczynia Zebra

Zalety płachty biwakowej – dlaczego warto?

Tarp to wyjątkowo praktyczne, uniwersalne i łatwe w obsłudze rozwiązanie, które umożliwia schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, płachty biwakowe niosą za sobą wiele zalet, wśród których zaznacza się przede wszystkim:

·       Niewielkie rozmiary – tarp można bez problemu złożyć, a następnie schować do plecaka;

·       Niska waga – płachty biwakowe ważą przeważnie od około 400 g do 1 kg. Oznacza to, że są one wyjątkowo lekkie, przez co nie stanowią problemu nawet w trakcie długotrwałych i dalekich wędrówek;

·       Łatwość w rozkładaniu – zarówno rozłożenie, jak i złożenie płachty biwakowej zajmuje wyłącznie kilka minut. Co więcej, istnieje wiele całkowicie nieskomplikowanych sposobów na to, aby skutecznie rozwiesić tarp, przez co z zadaniem tym poradzą sobie nawet całkowicie początkujące osoby.

·       Uniwersalne zastosowanie – płachta biwakowa sprawdzi się zasadniczo w każdych warunkach, bez względu na okoliczności. Można rozłożyć ją bowiem zarówno w lesie, jak i na plaży, w górach, czy na polu namiotowym lub kempingowym. Ponadto tarp nieraz wykorzystywany jest również jako peleryna przeciwdeszczowa, tym samym skutecznie chroniąc przed przemoknięciem.

Jak rozwiesić płachtę biwakową?

Istnieje co najmniej kilka różnorodnych sposobów na rozwieszenie płachty biwakowej. Dane rodzaje zadaszeń można jednocześnie dostosowywać w zależności od ukształtowania terenu, panujących warunków atmosferycznych, a także własnych preferencji oraz potrzeb. Co więcej, nieraz konieczne może okazać się wdrożenie odrobiny improwizacji do poniższych sposobów, czy też ich modyfikacji, aby okazały się możliwie najbardziej funkcjonalne.

Daszek dwuspadowy

To zdecydowanie najpopularniejszy sposób rozwieszania płachty biwakowej, który jednocześnie okazuje się wyjątkowo prosty i nieskomplikowany. Zadaszenie dwuspadowe można rozwiesić nad hamakiem, ale i karimatą umieszczoną na ziemi. Rozwiązanie to posiada dwa punkty mocowania u góry, a także cztery (lub sześć) do ziemi. W zależności od potrzeb tarp można zamontować wyżej (dla lepszej wentylacji w ciepłe dni) lub niżej (w celu ochrony przed wiatrem i deszczem.

Daszek jednospadowy

Czyli sposób na rozwieszenie płachty, który doskonale sprawdza się przy spaniu na ziemi z wykorzystaniem karimaty, materaca, czy też samopompującej maty. Rozwiązanie to okazuje się jeszcze prostsze niż wariant dwuspadowy, gdyż wymaga jedynie dwupunktowego umocowania do drzew, a następnie pod kątem do ziemi, aby uzyskać spadek do jednej strony. Sposób ten nie sprawdzi się jednak przy ostrym, a także zacinającym deszczem, gdyż nie zapewni wówczas odpowiedniej ochrony. Z powodzeniem może być jednak wykorzystywany przy ładnej pogodzie, a jednocześnie tarp pomieści wówczas nawet kilka osób.

Daszek typu „latawiec”

Wariant ten stanowi niejako modyfikację zadaszenia dwuspadowego, przez co jest wybierany chociażby do spania na hamaku. Praktycznie rzecz biorąc, aby uzyskać daszek typu „latawiec” należy rozwiesić tarp z wykorzystaniem jego przekątnej, która powinna stanowić szczyt schronienia. Tak więc, dwa narożniki mocowane są do drzew, a dwa pozostałe – do podłoża. Warto jednak wspomnieć, że tego typu zadaszenie nie będzie w stanie skutecznie ochronić przed intensywnym deszczem, czy też wiatrem.

Daszek typu „diament”

To sposób rozwieszenia płachty biwakowej, przy którym trzy narożniki mocowane są do ziemi, a czwarty do drzewa lub kijka trekkingowego – w zależności od tego, czym się aktualnie dysponuje. Wariant ten gwarantuje skuteczną ochronę zarówno przed wiatrem, jak i deszczem, choć nie sprawdzi się przy spaniu w hamaku.

Daszek poziomy

To rozwiązanie, które dedykowane jest przede wszystkim w celu ochrony przed intensywnym słońcem. Sprawdzi się więc chociażby na plaży, tym samym zapewniając użytkownikom dostęp do zacienionej przestrzeni. W celu rozwieszenia płachty konieczne jest wykorzystanie czterech kijków trekkingowych, które będą stanowiły punkty podporu.

Namiot bushcraftowy

To zdecydowanie bardziej wymagający i zaawansowany sposób na rozwieszenie płachty biwakowej. Sprawdza się on jednak w sytuacjach, gdy w pobliżu nie ma drzew, do których możliwe byłoby zamocowanie tarpa. Co więcej, konstrukcja w typie namiotu bushcraftowego zapewnia doskonałą ochronę zarówno przed wiatrem, jak i deszczem, a do jej stworzenia w pełni wystarczy pojedynczy kij trekkingowy, drewniany kołek, czy też wytrzymała i odpowiednio trwała gałąź. Konieczne jest również zabranie ze sobą linek, które posłużą do podwieszenia jednego z punktów na dłuższej krawędzi płachty. Wszystkie pozostałe krańce mocowane są natomiast do ziemi, przy czym jedną część tarpa można podwinąć tak, aby w środku ułożyć na nim karimatę lub śpiwór.

Daszek typu „B”

Czyli sposób rozwieszenia płachty biwakowej, który do złudzenia przypomina zadaszenie dwuspadowe. Jedyną różnicą okazuje się przy tym podwinięcie części płachty do środka. Dzięki temu użytkownicy zyskują niejako izolację od podłoża, przez co z powodzeniem mogą ułożyć na płachcie karimatę lub nawet sam śpiwór. Ponadto takie rozwiązanie gwarantuje również lepszą ochronę przed wiatrem i/lub zacinającym z jednej strony deszczem.

 

Zobacz także: Kim jest preppers i o co chodzi w preppingu

Jak rozwiesić płachtę biwakową? Podsumowanie

Płachta biwakowa, czy też tarp, stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno podczas biwaków, jak i rozmaitych wędrówek, czy też bushcraftowych przygód. Co więcej, tego typu produkty okazują się lekkie, poręczne i wygodne, przez co nieraz uważa się je za jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika outdooru i szeroko pojętej turystyki. Jednocześnie należy wspomnieć, że płachtę biwakową można rozłożyć na szereg rozmaitych sposobów, przy czym mogą one różnić się zarówno stopniem trudności, jak i przeznaczeniem. Dlatego też zaleca się, aby przed wyruszeniem w drogę przetestować najpopularniejsze sposoby na rozwieszenie tarpa, co pozwoli na nabycie niezbędnej wprawy.