Kiedy zagrożenie staje się realne: Porady, jak chronić siebie i bliskich

Bycie przygotowanym na potencjalne zagrożenia, które mogą zdarzyć się zasadniczo w każdym momencie, niejednokrotnie przynosi wiele zalet. Wśród nich można wyróżnić chociażby zwiększenie zarówno bezpieczeństwa osobistego, jak i najbliższych osób. Ponadto posiadanie planu dotyczącego ochrony w razie nagłych zdarzeń, a także odpowiedniego wyposażenia i zapasów, umożliwia zachowanie spokoju, a zarazem przyczynia się do podejmowania zdroworozsądkowych decyzji, które nie są podyktowane paniką i strachem.

Jak więc skutecznie chronić siebie i bliskich w sytuacjach realnego zagrożenia? Jak odpowiednio przygotować się na potencjalne zdarzenia? Co należy wiedzieć, a także – co powinno znaleźć się na liście niezbędnego wyposażenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?

Na jakie zagrożenia warto być przygotowanym?

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, wyróżnia się poszczególne zagrożenia, które cechują się określonym prawdopodobieństwem zaistnienia. Wśród nich zaznacza się chociażby:

·       Klęski żywiołowe – takie jak powodzie, susze, intensywne wichury, czy też trzęsienia ziemi. Tego typu zjawiska bardzo często są możliwe do wcześniejszego przewidzenia, choć z pewnością warto mieć na uwadze fakt, że rozmaite ostrzeżenia są przeważnie nagłe, a co za tym idzie – nieraz pozostawiają jedynie określony czas na odpowiednie przygotowanie się, czy też zabezpieczenie siebie, bliskich oraz posiadanego mienia.

·       Zagrożenia zdrowotne – do których zalicza się chociażby pandemie wywoływane poszczególnymi wirusami. Tak jak miało to miejsce w pandemii COVID-19, rozprzestrzenienie wirusa postępuje bardzo szybko, a zarazem nieoczekiwanie. Nauczeni doświadczeniami powinniśmy więc przygotować się na tego typu zjawiska.

·       Zagrożenia bezpieczeństwa – wśród których wymienia się chociażby ataki terrorystyczne, cyberataki, przestępczość zorganizowaną, czy też konflikty zbrojne i wojny. Tego typu zdarzenia, choć niejednokrotnie są trudne do przewidzenia, bardzo często skłaniają do refleksji nad koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia zarówno samego siebie, jak i najbliższych osób.

·       Zagrożenia ekonomiczne – to zdarzenia spowodowane nagłymi zmianami na rynkach finansowych, które mogą wywierać wyjątkowo szkodliwy wpływ na gospodarkę zarówno w danym państwie, jak i na świecie. Z tego względu wiele osób decyduje się na zabezpieczenia w postaci prowadzenia oszczędności.

·       Zagrożenia środowiskowe – czyli wszelkie zjawiska spowodowane postępującymi zmianami klimatycznymi, a także degradacją środowiska naturalnego, zanieczyszczeniami powietrza oraz wód. Tego typu zagrożenia pozostawiają jedynie niewielkie pole do poszczególnych przygotowań, przez co stanowią one podstawę do zwiększonej troski o planetę.

Jak chronić siebie i bliskich w razie zagrożenia?

W sytuacji potencjalnego zagrożenia wiele kwestii pozostaje poza ludzką kontrolą. Tym, na co ma się jednak wpływ, jest odpowiednie przygotowanie na poszczególne zdarzenia. Wymaga to jednak zorganizowanego podejścia, a także przemyślanych strategii obejmujących kilka odrębnych aspektów. Najważniejsze z nich zostały opisane w poniższych akapitach.

Awaryjne planowanie

Plan awaryjny stanowi jeden z podstawowych filarów zarządzania ryzykiem, a przy tym umożliwia odpowiednie przygotowanie się na rozmaite zagrożenia. Aby jednak plan był funkcjonalny, należy zawrzeć w nim kilka najważniejszych elementów. Wśród nich można zaznaczyć:

·       Identyfikację zagrożeń – czyli określenie, które z potencjalnych zdarzeń mają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia na danym obszarze. W Polsce z pewnością można wykluczyć chociażby tsunami, jednak nie należy ignorować ewentualnych pożarów, suszy, czy też powodzi.

·       Analizę ryzyka – to nic innego, jak ocena konsekwencji, które mogą zaistnieć w wyniku konkretnych zdarzeń. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie przygotowanie się na dane skutki, ale również ich zminimalizowanie lub nawet całkowite uniknięcie dzięki zastosowanym środkom ochronnym.

·       Opracowanie awaryjnych planów – czyli sporządzenie wykazu działań możliwych do podjęcia w przypadku każdego wymienionego zagrożenia. Tego typu plany mogą obejmować chociażby przydatne umiejętności niezbędne do przetrwania, odpowiednie wyposażenie, czy też konkretne kroki do podjęcia w razie danego zdarzenia.

·       Przetestowanie sporządzonego planu – w miarę możliwości warto upewnić się, że dany plan awaryjny jest funkcjonalny i skuteczny w poszczególnych sytuacjach.

·       Aktualizowanie planów – ze względu na to, że wszelkie sytuacje mogą ulegać zmianom, z pewnością nie należy osiadać na laurach. Plany awaryjne powinny być możliwie najbardziej aktualne, aby skutecznie odzwierciedlały aktualne zagrożenia i możliwe do podjęcia działania.

Gromadzenie zapasów

W celu ochrony samego siebie, a także wszystkich najbliższych osób, konieczne jest posiadanie pewnych zasobów. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim zapas czystej wody, lub też specjalnych tabletek do jej uzdatniania. Niezbędne będzie również pożywienie, przy czym kluczową kwestią w tym kontekście okazuje się gromadzenie pokarmów o możliwie najdłuższym terminie przydatności do spożycia. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że wszelkie zapasy powinny być regularnie uaktualniane, a także wymieniane, gdy nie są już zdatne do spożycia.

Na liście niezbędnych zapasów powinny znaleźć się również takie pozycje, jak chociażby najważniejsze środki higieniczne, czy też opatrunki i poszczególne leki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup gotowego zestawu przetrwania lub plecaka ewakuacyjnego. Tego typu zestawy zawierają w sobie bowiem szereg niezbędnych akcesoriów, a także narzędzi umożliwiających przetrwanie i poradzenie sobie w nagłych i niespodziewanych sytuacjach.

Sprawdź również: Prepping – najważniejsze informacje i przydatne wskazówki

Zabezpieczenie domu i mienia

Podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych może przyczynić się do znacznego ograniczenia, a nawet uniknięcia wszelkich potencjalnych szkód, które mogą zaistnieć na skutek danych zdarzeń. Aby więc mieć pewność, że dom i mienie są odpowiednio zabezpieczone, warto poświęcić czas na przeprowadzenie niezbędnych inspekcji (np. elektrycznej lub gazowej), które umożliwią zidentyfikowanie ewentualnych defektów, w tym chociażby związanych z uszkodzeniami strukturalnymi lub problemami z poszczególnymi instalacjami.

Zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności

W przygotowaniach na potencjalne zagrożenia należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nawet najlepiej opracowane plany, czy też wszelkie zgromadzone zapasy, nie będą wystarczające w momencie, gdy nie posiada się odpowiedniej wiedzy, a także umiejętności. Mogą one dotyczyć chociażby kwestii udzielania pierwszej pomocy, czy też zdolności z obszaru survivalu. Ponadto zdecydowanie warto poświęcić również czas na naukę samoobrony, czy też rozwijanie zdolności radzenia sobie pod wpływem stresu i w sytuacjach ogólnej paniki.

W kontekście zdobywania wiedzy należy również zapoznać się z poszczególnymi wytycznymi dotyczącymi ewakuacji, a także listą dostępnych na danym obszarze schronów. Ponadto niezbędnym może również okazać się zapoznanie z powszechnie stosowanymi systemami ostrzegania, które obejmują odpowiednie alerty i alarmy.

Zobacz: Jak rozpocząć przygodę z survivalem?

Czego nie robić w sytuacji zagrożenia?

W trakcie rozmaitych zdarzeń, które stwarzają ogólne zagrożenie, powinno się unikać podejmowania pewnych działań, gdyż mogą one spotęgować zaistniałe ryzyko, a także pogorszyć bieżącą sytuację. Wśród nich zaznacza się:

·       Oddawanie się panice – choć każdy z nas cechuje się mniejszą lub większą podatnością na stresujące sytuacje, w kontakcie z rozmaitymi zagrożeniami całkowicie niewskazanym będzie nadmierne panikowanie. Wówczas obniża się bowiem zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji, co z kolei może stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo.

·       Ignorowanie ostrzeżeń i zaleceń służb ratunkowych – wszelkie oficjalne ostrzeżenia, alerty i alarmy, powinny być traktowane poważnie. Ich bagatelizowanie, a także całkowite ignorowanie, może bowiem okazać się tragiczne w skutkach.

·       Opuszczanie bezpiecznych miejsc – w sytuacjach zagrożenia nie należy podejmować rozmaitych działań na własną rękę, szczególnie jeśli stoją one w sprzeczności z zaleceniami lub bezpośrednimi poleceniami specjalistów. Niewskazanym będzie więc chociażby opuszczanie bezpiecznych schronień na własną rękę, gdyż może to poskutkować zarówno szkodą dla samego siebie, jak i innych ludzi.

·        Samodzielne podejmowanie działań ratunkowych – w kryzysowych i stresujących sytuacjach nieraz pojawia się myśl dotycząca niesienia pomocy innym poszkodowanym, w tym chociażby własnej rodzinie i bliskim. Niejednokrotnie tego typu działania okazują się jednak dodatkowym zagrożeniem. Nie zaleca się więc podejmowania danych kroków, jeśli nie ma się pewności co do własnych umiejętności i możliwości w konkretnym zakresie.

·       Izolowanie się od innych – wsparcie bliskich, a także innych poszkodowanych osób, niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo istotne. W grupie można bowiem zdziałać znacznie więcej, gdyż wykorzystuje się wówczas wiedzę i umiejętności każdego z jej członków. Całkowita izolacja od społeczeństwa w sytuacjach zagrożenia może więc mieć poważne skutki.