Pomoc na wyciągnięcie ręki: Odkryj tę aplikację

Planowanie i przygotowywanie rozwiązań, które sprawdzą się w rozmaitych sytuacjach zagrożenia, to jeden ze sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo samego siebie oraz wszystkich najbliższych osób. Nie od dziś wiadomo bowiem, że w sytuacjach awaryjnych bardzo często panika przejmuje kontrolę nad krytycznym myśleniem, przez co zdecydowanie warto mieć „w zapasie” konkretne plany, obejmujące chociażby miejsca, w których można się schronić, czy też uzyskać niezbędną pomoc. Okazuje się przy tym, że obecnie nie trzeba poszukiwać ich na własną rękę, a zamiast tego możliwe jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji stworzonej przez Państwową Straż Pożarną.

Gdzie więc szukać pomocy w razie zagrożenia i jak zrobić to prawidłowo? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części poniższego artykułu.

Sprawdź również: Co robić, gdy syrena zawyje? Szybki przewodnik

Rodzaje schronów – co warto o nich wiedzieć?

Schrony to nic innego, jak budowle, które cechują się zamkniętą konstrukcją, a ich zadaniem jest skuteczne chronienie ludzi, ich mienia, a także niezbędnych materiałów, czy też poszczególnych maszyn przed zagrożeniami i czynnikami zewnętrznymi. Zasadniczo rzecz biorąc, w Polsce wyróżnia się przede wszystkim trzy typy schronów, do których zalicza się:

·       Schrony kategorii podstawowej – czyli budowle mające chronić przed pociskami i bombami, a także wstrząsami, czy różnego rodzaju bojowymi środkami trującymi.

·       Schrony typu A – to budowle spełniające w praktyce te same funkcje co schrony podstawowe, choć cechują się one jednak większą odpornością i mogą stanowić ochronę przed większymi falami uderzeniowymi.

·       Ukrycia – to budowle wyposażone jedynie w proste instalacje, które sprawdzają się w ochronie ludzi i dóbr materialnych.

Kiedy należy udać się do schronu?

Schrony to miejsca, do których należy udać się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, a więc w momencie wystąpienia:

·       Alarmów i/lub ostrzeżeń publicznych – mogą one sygnalizować zarówno zagrożenia związane z rozmaitymi działaniami militarnymi, jak i te wynikające chociażby z poszczególnych zjawisk atmosferycznych. Niezależnie od przyczyny danego alarmu należy pamiętać, że wszelkie sygnały nie powinny być ignorowane, gdyż może to poskutkować znacznym pogorszeniem sytuacji osobistej. Ponadto konieczne jest wówczas podążanie za wskazówkami i poleceniami odpowiednich służb.

·       Klęsk żywiołowych – spowodowanych chociażby intensywnym wiatrem, burzami, czy też trzęsieniami ziemi, powodziami lub pożarami. Również w tym wypadku całkowicie niewskazanym będzie działanie wbrew zaleceniom służb. Zamiast tego należy odpowiednio zabezpieczyć siebie, bliskich, a także własne mienie.

·       Skażeń biologicznych lub chemicznych – schrony dedykowane do tego typu zdarzeń są wyposażane w odpowiednie systemy filtracji powietrza, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed zagrożeniami biologicznymi oraz rozmaitymi substancjami chemicznymi.

Mapa schronów w Polsce

W 2023 roku na terenie całego kraju przeprowadzona została inwentaryzacja wszelkich pomieszczeń i budowli (w tym należących do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz tych należących do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność pożytku publicznego) w celu identyfikacji obiektów, które są możliwe do zakwalifikowania jako miejsca doraźnego schronienia (MDS).

Dzięki temu, jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, można precyzyjnie określić, że w Polsce funkcjonuje:

·       224 113 miejsc doraźnego schronienia;

·       10 622 budowle ochronne, w tym: 1903 schrony i 8719 ukryć.

Aplikacja „SCHRONY”

W związku z przeprowadzaną inwentaryzacją stworzono specjalną aplikację, która gwarantuje darmowy dostęp do interaktywnej mapy obejmującej wszystkie obecnie funkcjonujące budowle schronienia z podziałem na poszczególne kategorie, do których zalicza się:

-       Miejsca doraźnego schronienia – oznaczone kolorem zielonym; pełnią rolę ochrony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, trąby powietrzne, czy orkany. Stanowią one również miejsca ochrony przed odrywającymi się elementami poszczególnych konstrukcji, czy łamiącymi się drzewami.

-       Ukrycia – oznaczone kolorem niebieskim; to niehermetyczne budowle przeznaczone do ochrony przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.

-       Schrony – oznaczone kolorem czerwonym; ich zadaniem jest ochrona ludzi, urządzeń, zapasów materiałowych oraz innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Z aplikacji może skorzystać każda osoba posiadająca dostęp do Internetu, niezależnie od tego czy używa aktualnie smartfonu, tabletu, laptopa, czy komputera stacjonarnego. Wystarczy bowiem udać się na stronę schrony.straz.gov.pl, a następnie wyszukać budowle ochronne znajdujące się na danym obszarze lub w określonej odległości od bieżącego miejsca pobytu.

Co więcej, możliwe jest również skorzystanie z aplikacji Budowle ochronne, która to pozwala na przeglądanie najważniejszych informacji o schronach, do których zalicza się chociażby ich stan, powierzchnię, czy ogólną pojemność.

Sprawdź także: Kiedy zagrożenie staje się realne – jak chronić siebie i bliskich?

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie są najbliższe schrony?

Znajomość lokalizacji najbliższych miejsc, w których można się schronić w nagłych sytuacjach, a także uzyskać niezbędną pomoc i wsparcie, niesie za sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest oczywiście możliwość zapewnienia bezpieczeństwa zarówno samemu sobie, jak i najbliższym osobom. Jest to jednak istotne również ze względu na:

-       Usprawnienie reakcji w razie zagrożenia – świadomość tego, gdzie znajdują się miejsca zapewniające schronienie w razie nagłych zdarzeń, pozwala na lepsze przygotowanie się do ewentualnych sytuacji awaryjnych, a także szybkie podjęcie odpowiednich działań, gdy do nich dojdzie. Wszystko to zwiększa jednocześnie szanse na przetrwanie chociażby poprzez uniknięcie paniki oraz ogólnie panującego chaosu.

-       Niesienie pomocy innym – znajomość lokalizacji schronów umożliwia skuteczne informowanie pozostałych osób, które również potrzebują pomocy i schronienia.

-       Wsparcie służb ratunkowych – w nagłych i zagrażających sytuacjach służby ratunkowe funkcjonują na pełnych obrotach, przez co nieraz mogą nie mieć możliwości zapewnienia pomocy każdemu, kto tego potrzebuje. Posiadanie wiedzy dotyczącej miejsc oferujących schronienie może więc przyczynić się niejako do odciążenia służb, a także pomocy pozostałym poszkodowanym, gdy zajdzie taka konieczność.

Zobacz również: Twój niezbędnik przetrwania – co musisz mieć pod ręką?