Poradnik i wskazówki dla początkującego grzybiarza

Wraz z nadchodzącą jesienią, wielkimi krokami zbliża się również sezon na grzyby, który z założenia przypada na połowę lub końcówkę września i trwa aż do momentu pierwszych przymrozków. Nie od dziś wiadomo jednak, że idąc na grzyby trzeba być odpowiednio przygotowanym – zarówno w kontekście wyposażenia i niezbędnych akcesoriów, jak i wiedzy. Pomocą może więc okazać się poniższy artykuł zawierający najważniejsze informacje, a także wskazówki dla początkujących grzybiarzy.

Sprawdź również: Co powinieneś mieć w samochodzie?

Jakie grzyby zbierać? Gatunki jadalne i trujące

Zbieranie grzybów niejednokrotnie stanowi wyjątkowe hobby umożliwiające spędzenie czasu na łonie natury, a przy tym również zgromadzenie smacznych okazów, z których następnie przygotowywane są rozmaite potrawy. Niezmiennie należy jednak pamiętać, że w polskich lasach spotyka się szereg trujących grzybów, których spożycie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego też tak istotne okazuje się zachowanie odpowiedniej ostrożności i zbieranie tylko tych grzybów, co do których mamy pewność, że są gatunkami jadalnymi.

Zaleca się, aby początkujący grzybiarze sięgali jedynie po gatunki „rurkowe”, a więc takie, które na spodniej części kapelusza posiadają warstwę ułożonych obok siebie rureczek przypominających gąbkę. Wśród nich zaznacza się chociażby borowiki szlachetne, podgrzybki, czy też koźlarze. W tej grupie nie spotyka się bowiem gatunków śmiertelnie trujących, przez co zwyczajnie jest to najbezpieczniejsza opcja. Na początku swojej przygody warto wystrzegać się tym samym grzybów z blaszkami na spodzie kapelusza, gdyż wśród nich wyróżnia się wiele gatunków, których spożycie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia - w tym chociażby powszechnie znany muchomor zielonawy (sromotnikowy).

Nieocenioną pomocą w trakcie zbiorów jest atlas grzybów, który umożliwia rozpoznawanie gatunków budzących wątpliwości. Na chwilę obecną możliwe jest również skorzystanie z poszczególnych aplikacji do rozpoznawania grzybów, choć w tym przypadku warto mieć z tyłu głowy zasadę ograniczonego zaufania.

Zobacz również: Pierwsza pomoc bez tajemnic: umiejętności, które warto znać

Jak poprawnie zbierać grzyby nie niszcząc grzybni?

Początkujący grzybiarze niejednokrotnie stają przed dylematem dotyczącym tego, jak poprawnie zbierać grzyby, aby nie naruszyć sieci grzybni znajdującej się w glebie. Warto więc mieć świadomość, że kapelusz i trzon grzyba stanowią jedynie owocnik, którego zebranie bardzo często nie jest w stanie zniszczyć grzybni. Aby jednak mieć co do tego stuprocentową pewność, warto pamiętać o zasadzie mówiącej o nienaruszaniu gleby otaczającej grzyba. W tym celu możliwe jest delikatne wykręcenie trzonu lub ucięcie go przy nasadzie, a następnie przykrycie jego miejsca ściółką leśną. Działanie to sprawi bowiem, że grzybnia nie ulegnie wysuszeniu, a w konsekwencji będzie w stanie wypuścić nowy owocnik.

Co zabrać na grzyby? Niezbędne wyposażenie i przydatne akcesoria dla grzybiarzy

Wybierając się na grzybobranie zdecydowanie warto pamiętać o kilku kluczowych elementach wyposażenia, a także akcesoriach, które mogą okazać się przydatne w trakcie leśnych wędrówek. Najważniejsze z nich znalazły się więc w poniższych akapitach.

Nóż na grzyby lub scyzoryk

Nóż na grzyby to narzędzie dedykowane do sprawnego, a zarazem łatwego i bezpiecznego ucinania trzonów bez niszczenia lub naruszania grzybni. Tego typu akcesoria przeważnie cechują się składaną konstrukcją, a także specjalnie zakrzywionym ostrzem, które czyni zbieranie grzybów znacznie szybszym. Alternatywnym rozwiązaniem może przy tym okazać się niewielki i poręczny scyzoryk, który bez problemu zmieści się w kieszeni, a w razie konieczności ułatwi zbiory.

Odzież i obuwie

Spacerując po lasach w poszukiwaniu grzybów zdecydowanie warto zadbać o prawidłowy ubiór, który obejmuje przede wszystkim długie spodnie, bluzę lub polar z długim rękawem, czy też wysokie skarpety. Dzięki temu możliwe jest bowiem zapewnienie sobie ochrony nie tylko przed chłodem, ale również komarami i kleszczami.

Wybierając się na grzybobranie nie należy zapominać również o wygodnym, a zarazem solidnym obuwiu. W przypadku leśnych wędrówek warto więc postawić na jakościowe buty taktyczne, trekkingowe lub też kalosze. Dobrym wyborem może przy tym okazać się zakup modelu za kostkę, gdyż tego typu obuwie w odpowiedni sposób chroni przed rozmaitymi kontuzjami.

Płaszcz przeciwdeszczowy

W lasach - szczególnie tych występujących na obszarach górskich - warunki atmosferyczne niejednokrotnie ulegają szybkim, a zarazem gwałtownym zmianom. Co więcej, w tego typu miejscach bardzo często odnotowuje się znacznie wyższy poziom wilgotności powietrza. Dlatego też dobrą propozycją na grzybobranie okazuje się płaszcz lub peleryna przeciwdeszczowa, czyli lekkie i pakowne rozwiązania, które skutecznie chronią przed wilgocią i deszczem, a przy tym mogą również zapobiec zabrudzeniom gromadzącym się na ubraniach.

Kompas

Lasy niejednokrotnie okazują się mylące, przez co w trakcie poszukiwania grzybów można utracić orientację w terenie, a w konsekwencji również doświadczyć trudności z powrotem do miejsca wyjściowego. Co więcej, przygotowując się do wędrówki należy uwzględnić również sytuacje, w których dostęp do zasięgu w telefonie może stać się znacznie ograniczony. Dlatego też zdecydowanie warto wyposażyć się w solidny kompas, a więc niezależne urządzenie, które skutecznie wskaże grzybiarzom odpowiedni kierunek, tym samym zwiększając ich bezpieczeństwo.

Latarka

Szykując się na grzybobranie należy mieć świadomość, że warunki w lasach znacząco odbiegają od sytuacji poza nimi. Dotyczy to między innymi dostępu do światła słonecznego, który okazuje się szczególnie ograniczony w gęsto zalesionych obszarach. Aby więc zachować komfort i bezpieczeństwo w trakcie poszukiwań grzybów, do plecaka lub kieszeni warto spakować jakościową latarkę. Doskonałą propozycją na grzybobranie będzie przy tym latarka czołowa, która okazuje się niezwykle wygodna w użytkowaniu i umożliwia bezproblemowe zbieranie grzybów nawet po zmroku. Alternatywnym rozwiązaniem może być również latarka ręczna lub kompaktowa, która bez problemu zmieści się w kieszeni spodni.

Środki na komary i kleszcze

Lasy stanowią naturalne środowisko zarówno dla komarów, jak i kleszczy. Wybierając się na grzyby zdecydowanie warto więc zabrać ze sobą skuteczny środek odstraszający uciążliwe owady, a także pajęczaki mogące przenosić poważne choroby (np. boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu). Dzięki temu, oprócz troski o własne bezpieczeństwo, zyskuje się również komfort i możliwość bezproblemowego przedłużenia wędrówki nawet w porach zwiększonej aktywności komarów i kleszczy.

Zasady początkującego grzybiarza

Zbierając grzyby należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które mogą stanowić jednocześnie przydatne wskazówki dla początkujących grzybiarzy.

·       Nie należy niszczyć trujących grzybów – lasy są domem dla wielu rozmaitych gatunków grzybów, roślin oraz zwierząt, które tworzą własny ekosystem. Dlatego też, nawet jeśli dane grzyby nie nadaje się do spożycia przez ludzi, wciąż odgrywają one ważną rolę.

·       Nie należy zbierać bardzo młodych, a także przejrzałych grzybów.

·       Grzyby powinny być zbierane wyłącznie w lasach, przy czym grzybobranie na obszarach chronionych (np. parki narodowe i rezerwaty przyrody) jest prawnie zabronione. Warto przy tym wystrzegać się również grzybów rosnących na terenach przemysłowych i w miastach, gdyż pochłaniają one wiele zanieczyszczeń.

·       Grzyby należy zbierać do wiklinowych koszyków lub łubianek; niewskazanym jest przechowywanie ich w foliowych siatkach, gdyż brak tlenu powoduje szybkie rozpoczęcie procesów gnilnych.

·       Nie należy próbować grzybów podczas ich zbierania – nieraz uważa się, że gatunki o łagodnym smaku nie są trujące, co znacząco odbiega jednak od prawdy. Przykładem okazuje się chociażby muchomor sromotnikowy, a więc łagodny w smaku gatunek, którego spożycie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

·       Podczas grzybobrania koniecznym jest unikanie wszelkich grzybów objętych ochroną gatunkową. Ich zebranie może bowiem grozić wysokimi grzywnami.