Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (World Wildlife Day) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2013 roku. Przypada on na dzień 3 marca, przy czym nie jest to przypadkowa data. Wybrano ją bowiem ze względu na fakt, iż to właśnie 3 marca 1973 roku w Waszyngtonie podpisana została Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Dokument ten nazywany jest również Konwencją Waszyngtońską, a jego głównym zadaniem okazuje się zapewnienie zrównoważonego wykorzystania zasobów dzikiej fauny i flory.
I choć Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ma na celu zwiększanie świadomości na temat ochrony dzikich zwierząt oraz roślin występujących na całym świecie, warto zwrócić uwagę na fakt, że o środowisko naturalne należy dbać każdego dnia – nie tylko od święta. Z tego względu podpowiadamy, jakie akcesoria i sprzęty warto zakupić, aby zmniejszyć swój wpływ na dziką przyrodę w trakcie biwaków, czy też rozmaitych wycieczek.
Zobacz również: Jak zadbać o higienę w trakcie biwaku?
Główną zasadą, która powinna przyświecać każdemu biwakowiczowi, czy też wszystkim osobom, które pasjonują się wędrówkami na łonie natury, jest to, aby nigdy nie pozostawiać danego miejsca w gorszym stanie, niż je zastaliśmy. Wiadomym jest jednak, że nie każdy człowiek wykazuje się tak dużą troską o środowisko, jak powinien, dlatego też nieraz konieczne jest również zadbanie o to, aby uprzątnąć śmieci, czy też naprawić szkody wyrządzone przez innych ludzi.
Kuchenki turystyczne to sprzęty gazowe, które umożliwiają łatwe i szybkie przygotowanie posiłków, czy też zagotowanie wody na poranną kawę lub wieczorną herbatę.
Zakup tego typu urządzenia sprawia, że możliwe jest uniknięcie całkowicie zbędnego rozpalania ogniska, co z kolei niszczy ściółkę oraz stanowi ingerencję w środowisko naturalne. Co więcej, w wielu miejscach rozpalanie ognisk jest najzwyczajniej zabronione, przez co biwakowicze nie mają szansy na odgrzanie posiłku, czy też przygotowanie danego napoju. Z pewnością więc kuchenka turystyczna okazuje się sprzętem, który może sprawdzić się w wielu rozmaitych sytuacjach. Ponadto tego typu urządzenia nie zajmują również zbyt dużo miejsca, dzięki czemu bardzo często mieszczą się nawet do plecaków.
Jednorazowe naczynia i sztućce niejednokrotnie stanowią bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż są one lekkie, a przy tym również tanie. Nie od dziś wiadomo jednak, że plastik rozkłada się przez setki lat, tym samym w ogromnym stopniu zanieczyszczając środowisko naturalne. Aby więc skutecznie zadbać o własne otoczenie w trakcie biwaku, czy też zwyczajnej wędrówki, zdecydowanie warto wyposażyć się w jakościowe naczynia, takie jak kubki, butelki i menażki, czy też sztućce lub niezbędniki. Wszystko to sprawi, że użytkownicy będą w stanie wygodnie i komfortowo zjeść dany posiłek, czy też napić się wody lub innego napoju, tym samym nie wywierając szkodliwego wpływu na środowisko i nie zaśmiecając go. Co więcej, tego typu rozwiązania również okazują się lekkie i poręczne, a przy tym także trwałe.
Uprzątnięcie śmieci oraz wszelkich zanieczyszczeń w miejscu biwaku, czy też na trasie wędrówki, stanowi obowiązek każdego z nas. Pozostawianie za sobą nieczystości wywiera bowiem szkodliwy wpływ zarówno na florę, jak i faunę. Dzikie zwierzęta mogą bowiem zjeść resztki pokarmów, ale i śmieci, które z kolei niejednokrotnie okazują się sporym zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego też każda wycieczka na łono natury powinna uwzględniać zabranie ze sobą reklamówki lub worka na śmieci, do którego zmieszczą się wszelkie ewentualne nieczystości. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku okazują się jednocześnie worki wielokrotnego użytku – na przykład marki Helikon-Tex.
Tego typu akcesoria bez najmniejszego problemu zmieszczą się do plecaka, a przy tym również zabezpieczą wszelkie znajdujące się w nim rzeczy przed zachlapaniem lub nawet uszkodzeniem.
Troska o planetę leży w interesie każdego z nas. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody stanowi przy tym idealny moment na uświadomienie sobie, że dbanie o środowisko naturalne to nie tylko duże gesty, takie jak rezygnacja z wygodnych podróży samochodem na rzecz ekologicznej komunikacji zbiorowej, ale i drobne czynności – w tym chociażby zaprzestanie stosowania jednorazowych plastikowych sztućców, czy też zbieranie po sobie śmieci. Nie należy więc zapominać, że wszelkie działania - nawet te najmniejsze - mogą stanowić krok w celu ochrony przyrody, a także ograniczenia własnego wpływu na jej wyniszczanie.