Turystyka i survival
- Czytaj więcej »
W sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, awarie infrastruktury czy inne nagłe zagrożenia, szybka ewakuacja może być kluczowa dla bezpieczeństwa. W takich momentach dobrze przygotowany plecak ewakuacyjny pozwala na przetrwanie pierwszych godzin, a nawet dni, w trudnych warunkach. Jest to bowiem starannie skompletowany zestaw najpotrzebniejszych rzeczy, które mogą zapewnić wodę, żywność, schronienie, podstawową pomoc medyczną i inne niezbędne środki do przetrwania.
Jakie elementy powinien zawierać taki plecak? Jak dopasować jego zawartość do indywidualnych potrzeb i warunków, w których może być używany? W poniższym artykule przyjrzymy się zasadom komponowania plecaka ewakuacyjnego, aby był on praktyczny, lekki i skuteczny w każdej sytuacji.
Dlaczego warto skompletować
- Czytaj więcej »
EDC to skrót od angielskiego terminu Everyday Carry, który oznacza przedmioty noszone na co dzień. Odnosi się do zestawu rzeczy, które dana osoba posiada przy sobie, aby być przygotowanym na różne sytuacje, które mogą wystąpić w codziennym życiu. Z terminem tym zaznajomieni są przede wszystkim pasjonaci outdooru i survivalu, a także preppersi. W praktyce każdy z nas na porządku dziennym posiada jednak przy sobie poszczególne przedmioty, które wchodzą w skład EDC, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Co więc zalicza się do EDC? Jak skomponować zestaw, który sprawdzi się w każdej sytuacji? Które elementy wyposażenia EDC są niezbędne na porządku dziennym? Odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Zobacz również: Kim jest preppers i o co chodzi w preppingu?
- Czytaj więcej »
Zarówno gaz pieprzowy, jak i paralizator, może stanowić doskonałe narzędzie do samoobrony. Są one bowiem skuteczne w działaniu, stosunkowo łatwe w użyciu, a często również poręczne, przez co bez trudu mieszczą się w torebce, plecaku, czy nawet kieszeni. Co więcej, w znaczącej większości przypadków na ich posiadanie nie trzeba uzyskiwać specjalnego zezwolenia, dlatego też są to wyjątkowo popularne i łatwo dostępne rozwiązania.
Wybór pomiędzy gazem pieprzowym a paralizatorem nieraz może jednak okazać się odrobinę problematyczny, gdyż jest on uzależniony od takich kwestii, jak chociażby przeznaczenie narzędzia, umiejętności i preferencje użytkowników, czy też budżet, którym dysponują. Aby więc ułatwić
- Czytaj więcej »
Wraz z nadchodzącą jesienią, wielkimi krokami zbliża się również sezon na grzyby, który z założenia przypada na połowę lub końcówkę września i trwa aż do momentu pierwszych przymrozków. Nie od dziś wiadomo jednak, że idąc na grzyby trzeba być odpowiednio przygotowanym – zarówno w kontekście wyposażenia i niezbędnych akcesoriów, jak i wiedzy. Pomocą może więc okazać się poniższy artykuł zawierający najważniejsze informacje, a także wskazówki dla początkujących grzybiarzy.
Sprawdź również: Jaki multitool będzie dobrym zakupem?
Jakie grzyby zbierać? Gatunki jadalne i trujące
Zbieranie grzybów niejednokrotnie stanowi wyjątkowe hobby umożliwiające spędzenie czasu na
- Czytaj więcej »
Koniec lata niejednokrotnie niesie za sobą wiele rozmaitych odczuć, szczególnie gdy oznacza również powrót do szkoły - w tym także mundurowej. Wówczas beztroskie, wakacyjne dni ustępują miejsca nowym wyzwaniom, a uczniowie doświadczają niepokoju pomieszanego z ekscytacją i wyczekiwaniem na to, co przyniesie nowy rok szkolny. Niezaprzeczalnie jest to jednak moment, w którym warto rozważyć, jak najlepiej przygotować się na nadchodzące miesiące pełne nauki, spotkań z przyjaciółmi, a także nowych możliwości. Pomocą w tym zadaniu może okazać się poniższy artykuł, który zawiera listę najpotrzebniejszych, a zarazem kluczowych elementów wyprawki szkolnej dla uczniów klas mundurowych - i nie tylko!
Zobacz również: Poradnik prezentowy dla młodego survivalowca
Wyprawka dla ucznia szkoły mundurowej
- Czytaj więcej »
Górskie wędrówki, wspinaczki, czy też zdobywanie kolejnych szczytów, to aktywności, które skupiają wokół siebie wyjątkowo szerokie grono miłośników. Tego typu wyzwania podejmują zarówno całkowicie początkujące, jak i bardziej doświadczone osoby mające na swoich kontach niejedno osiągnięcie.
I choć góry często okazują się wręcz magicznym miejscem, które przynosi ukojenie i pozwala na zaczerpnięcie świeżego powietrza z dala od miejskiego zgiełku, tak w rzeczywistości są one również niebezpieczne, tym samym kryjąc w sobie szereg rozmaitych, często całkowicie niespodziewanych zagrożeń.
Jak więc odpowiednio przygotować się na górską wyprawę, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo? O czym należy pamiętać podczas wędrówek i co warto ze sobą zabrać? Jak zareagować w trakcie nagłych i awaryjnych sytuacji i gdzie szukać wówczas pomocy? Odpowiedzią na te, a także wiele innych pytań, jest poniższy artykuł.
- Czytaj więcej »
Przygotowania do wakacyjnych wyjazdów – zarówno tych dłuższych, jak i krótszych – nieraz mogą okazać się nieco utrudnione, a zarazem czasochłonne i skomplikowane. Wynika to przede wszystkim z chęci spakowania jak najmniejszej ilości rzeczy, aby bagaż był stosunkowo lekki i poręczny, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich najpotrzebniejszych akcesoriów i elementów wyposażenia, które mogą być przydatne w różnorodnych sytuacjach. Z tego względu problemy mogą pojawiać się już na etapie planowania i sporządzania listy rzeczy niezbędnych do zabrania. Pomocą w tym zadaniu może więc okazać się poniższy artykuł zawierający w sobie szereg propozycji, o których warto pamiętać przy pakowaniu bagaży na wakacyjne wyjazdy.
Zobacz również: Wakacje nad wodą – jak spędzić je bezpiecznie?
Co zabrać na wakacyjny
- Czytaj więcej »
Wyjeżdżasz na wakacje? Twój żołądek może nie być na to gotowy! Podpowiemy co zrobić, aby przygotować się na problemy gastryczne!
Podczas planowania wakacji często skupiamy się na malowniczych miejscach do zwiedzania, lokalnej kuchni czy relaksujących plażach. Jednakże, niezależnie od tego, czy wybieramy się na egzotyczną podróż czy spokojny wypoczynek nad morzem, istnieje pewien niepożądany towarzysz, który może zepsuć nawet najbardziej wyczekiwane wakacje - problemy gastryczne.
Bóle brzucha, niestrawność czy nieprzyjemne dolegliwości mogą szybko przerodzić się w prawdziwy koszmar, uniemożliwiając cieszenie się z podróży. Dlatego ważne jest, aby przygotować się odpowiednio i podjąć środki ostrożności, które pomogą uniknąć tych nieprzyjemności i cieszyć się pełnią relaksu i radości podczas wakacyjnych przygód.
Jak uniknąć problemów gastrycznych na wakacjach – podstawowe BHP
- Czytaj więcej »
Upał, słońce, wakacje. Już wkrótce sezon urlopowy. A z nim nadchodzi wypoczynek, ale też potencjalne zagrożenia. Podpowiadamy, jak przygotować się na letnią pogodę, aby uniknąć nieprzyjemności!
Co to jest udar słoneczny?
Udar słoneczny, chociaż brzmi bardzo poważnie, jest znacznie pospolitszy niż myślicie. W dodatku może dotyczyć każdego z nas i mieć katastrofalne wręcz skutki. Mówiąc naukowo, jest to stan, w którym ciało przegrzewa się, a temperatura wewnętrzna organizmu wzrasta powyżej zdolności do regulacji termicznej. A uwierzcie, w upałach o to wcale nietrudno.
Podstawową przyczyną udaru słonecznego jest długotrwałe wystawienie na słońce w gorącym i wilgotnym środowisku, bez odpowiedniego nawodnienia i ochłodzenia organizmu. W takich warunkach ciało może mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury, co prowadzi do przegrzania.
Niezabieganie udaru słonecznego może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie narządów
- Czytaj więcej »
Planujecie odpoczynek nad wodą? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą wam zadbać prawidłowo o wasze zdrowie!
Co grozi nam nad wodą?
Wakacje nad wodą mogą być niesamowicie relaksujące i przyjemne, ale należy pamiętać o pewnych zagrożeniach, które mogą czaić się w otoczeniu wody. Jak cieszyć się wypoczynkiem, to tylko i wyłącznie bezpiecznie. Woda to jednak żywioł, który pokonał wiele doświadczonych osób a na nieostrożne osoby czyha wiele niebezpieczeństw. Zacznijmy jednak od rzeczy bardzo przyziemnej, która czeka nas na 100%.
Jak zabezpieczyć elektronikę nad wodą?
Elektronika i woda się nie znoszą. Nawet wodoodporne smartfony nie powinny być zbyt długo wystawiane na wilgoć. Aby zabezpieczyć elektronikę przed wodą podczas wakacji nad morzem, jeziorami czy basenami, warto rozważyć wykorzystanie wodoodpornych worków lub etui. Takie akcesoria są idealne
- Czytaj więcej »
Wakacje kojarzą się ciepłem i słońcem. Czasami musimy być jednak przygotowani na trochę zimna i mrozów!
Gdzie może zaskoczyć nas niska temperatura?
Podczas wakacyjnych podróży, wielu z nas oczekuje ciepłej i słonecznej pogody. Jednak są miejsca, gdzie niska temperatura może nas zaskoczyć, nawet w środku lata. Idąc w góry zawsze możemy spodziewać się załamania pogody – nawet nasze Tatry czy Bieszczady potrafią boleśnie zaskoczyć nieprzygotowanego podróżnika!Innym miejscem, gdzie niska temperatura może nas zaskoczyć, są północne regiony Europy, takie jak Norwegia, Szwecja czy Islandia. Nawet w szczycie lata, w tych miejscach temperatura może być dość niska, zwłaszcza w nocy. Planując taką wyprawę nie możemy zapomnieć niskich temperaturach. Nawet jeśli za oknem praży akurat mordercze słońce.
Również nad morzem czy oceanem temperatura może zaskoczyć. Szczególnie groźne są wahania pomiędzy dniem a nocą, gdzie amplituda potrafi być znacznie