Nie od dziś wiadomo, że życie bywa całkowicie nieprzewidywalne. I choć może to wydawać się banalne, tak w rzeczywistości nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłych wydarzeń. Każdy z nas ma jednak możliwość przygotowania się na rozmaite sytuacje, w tym chociażby poprzez zgromadzenie poszczególnych akcesoriów, czy też skomponowanie zestawu przetrwania. Dzięki temu zyskuje się bowiem pewnego rodzaju gotowość na niespodziewane sytuacje.
W praktyce nieraz można doświadczyć jednak pewnych trudności związanych z brakiem wiedzy dotyczącej tego, co powinno znaleźć się w tego typu niezbędniku. Z pomocą przychodzi więc poniższy materiał, który zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samodzielnego kompletowania zestawów przetrwania, jak i wskazówek dotyczących zakupu gotowego produktu z tej kategorii.
Zobacz również: Jak rozpocząć przygodę z survivalem? Praktyczne porady i wskazówki
Pomimo tego, że w życiu codziennym stosunkowo niewiele myśli się o wszystkich potencjalnych zagrożeniach, gdyż bieżące obowiązki i zmartwienia zajmują wystarczająco dużo uwagi oraz czasu, odpowiednie przygotowanie, a także planowanie poszczególnych rozwiązań, niejednokrotnie jest w stanie zapewnić spokój i komfort psychiczny. Wynika to z faktu, że posiadając dane zabezpieczenia, chociażby w postaci konkretnych zasobów, zyskuje się pewność co do własnych możliwości przetrwania w awaryjnych sytuacjach.
Odpowiednio skomponowany zestaw przetrwania jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo w przypadku nagłych zdarzeń, wśród których wyróżnia się chociażby klęski żywiołowe, konflikty zbrojne, czy też nawet zagubienie w trakcie wędrówki. Co więcej, w przypadku tego typu sytuacji dany zestaw niejednokrotnie zwiększa szanse na przetrwanie i skuteczne poradzenie sobie z wszelkimi przeciwnościami. Z pewnością jest to więc coś, co warto mieć „w zapasie”, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zestawy przetrwania bardzo często stanowią niewielkie i kompaktowe rozwiązania, które bez problemu zmieszczą się w samochodowym schowku, plecaku, czy też torebce.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego zestawu przetrwania, czy też może samodzielne jego skomponowanie, okazuje się wyjątkowo trudne. Wszystko to zależy bowiem od indywidualnych preferencji, a także ogólnego postrzegania kwestii przygotowań na ewentualne zagrożenia.
Decydując się na zakup gotowego niezbędnika przetrwania zyskuje się pewność, że będzie on zawierał zasadniczo wszystkie najważniejsze elementy, które umożliwią poradzenie sobie w awaryjnych sytuacjach. Tego typu zestawy są bowiem projektowane przez doświadczonych survivalowców, a nieraz także zespoły współpracujące z wojskami. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że posiadając gotowy zestaw, każdy użytkownik jest również w stanie bez problemu dokupić elementy, które jego zdaniem również warto mieć przy sobie w razie awaryjnych sytuacji. Wówczas zyskuje się więc niejako bazę, którą można uzupełniać zgodnie z własnymi potrzebami.
W kontekście samodzielnego kompletowania zestawu przetrwania warto natomiast mieć na uwadze to, że osoby bez doświadczenia w survivalu, czy też wiedzy dotyczącej przetrwania w trakcie nagłych zdarzeń, mogą doświadczać pewnych trudności, a zarazem wątpliwości dotyczących tego, co powinno znaleźć się na zakupowej liście. Wówczas z pewnością warto więc skorzystać z poszczególnych propozycji, które sporządzane są przez specjalistów w dziedzinie survivalu oraz preppingu. Dzięki temu możliwe jest bowiem stworzenie wykazu wszystkich podstawowych elementów, a także praktycznych dodatków, które również mogą okazać się niezbędne.
Sprawdź również: O co chodzi w preppingu i kim są preppersi?
Zestawy przetrwania bardzo często okazują się wyjątkowo zróżnicowane pod względem swojej zawartości, co uzależnione jest między innymi od ich ceny. Decydując się na zakup gotowego rozwiązania z pewnością warto więc rozważyć kilka różnych opcji, a następnie zdecydować, która z nich w możliwie najlepszy sposób spełnia dane oczekiwania i wymagania.
W obrębie całkowicie podstawowych elementów wyposażenia niemal każdego zestawu przetrwania wyróżnia się:
· Nóż, scyzoryk lub multitool – to narzędzia, które umożliwiają między innymi przygotowanie posiłków, czy też zbudowanie schronienia lub przeprowadzenie drobnych napraw. Dlatego też nie powinno ich zabraknąć w żadnym niezbędniku przetrwania.
· Krzesiwo, zapałki lub zapalniczka – niejednokrotnie zakłada się, że najlepszą opcją spośród tej trójki jest krzesiwo, gdyż pozostałe opcje mogą być zawodne. Wybierając krzesiwo z pewnością warto jednak zapoznać się również z instrukcjami i poradnikami dotyczącymi poprawnego użytkowania tego rozwiązania.
· Tabletki do uzdatniania wody lub naczynie do jej gotowania – woda jest absolutną podstawą przetrwania w trudnych sytuacjach. Bez niej człowiek bardzo szybko jest w stanie stracić siły niezbędne do radzenia sobie z poszczególnymi trudnościami i przeszkodami. Dlatego też zadbanie o możliwość samodzielnego uzdatnienia wody okazuje się wyjątkowo istotne. W tym celu można wyposażyć się w specjalne tabletki uzdatniające, które bardzo często znajdują się w gotowych zestawach przetrwania, lub też zakupić naczynie umożliwiające przegotowanie wody. Picie bezpośrednio z rzek, jezior, czy też innych źródeł o wątpliwej czystości, jest bowiem w stanie poskutkować zatruciem objawiającym się poprzez intensywne biegunki, a także wymioty, które w szybkim tempie doprowadzają do odwodnienia i znacznego osłabienia organizmu.
W zestawach survivalowych niejednokrotnie spotyka się również takie akcesoria, jak chociażby kompasy, zestawy wędkarskie, gwizdki ratunkowe, miedziany drut, opatrunki i plastry, taśmę klejącą, agrafki i zestawy do szycia, czy też folie NRC. Ponadto na rynku dostępne są również o wiele bardziej rozbudowane zestawy, nieraz występujące pod postacią plecaków ewakuacyjnych, które to są w stanie pomieścić znacznie więcej elementów wyposażenia. Wśród nich zaznacza się chociażby odpowiednio skomponowane apteczki pierwszej pomocy, akcesoria do spania (np. śpiwory), produkty do przygotowywania posiłków, specjalistyczne narzędzia, czy też środki higieniczne. I choć z założenia zestawy przetrwania mają być niewielkie i poręczne, tak w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w większe niezbędniki, które będą posiadały dodatkowe elementy mające na celu zwiększenie możliwości przetrwania w trakcie niespodziewanych zdarzeń.
W obrębie elementów, które również można zawrzeć w niezbędniku przetrwania, warto wyróżnić chociażby:
· Latarkę – nie musi to być pełnowymiarowy sprzęt, gdyż w pełni wystarczającym rozwiązaniem okazuje się również niewielka czołówka, czy też nawet kompaktowa latarka (często np. w formie breloczka).
· Akcesoria do ochrony przed zimnem i deszczem – czyli chociażby folie ratunkowe, płaszcze przeciwdeszczowe, ciepłe czapki, czy też zapasowe skarpety. W zależności od klimatu oraz pory roku, z pewnością warto pomyśleć również o nakryciu głowy, które uchroni przed palącym słońcem.
· Artykuły higieniczne – takie jak nawilżane chusteczki, płyn do dezynfekcji, czy też pasta i szczoteczka do zębów.
Oprócz tego dobrym rozwiązaniem może okazać się także terp, czyli płachta biwakowa, która sprawdzi się jako łatwe w montażu schronienie. Co więcej, płachty biwakowe można rozbić na wiele rozmaitych sposobów, dzięki czemu zmieści się pod nimi nawet stosunkowo dużo osób.
Zobacz: Jak rozwiesić płachtę biwakową?
Choć zestaw przetrwania to coś, co niejednokrotnie może okazać się wyjątkowo przydatne w wielu rozmaitych sytuacjach - w tym również tych całkowicie niespodziewanych i nagłych - tak w rzeczywistości nawet najlepiej skomponowany, czy też wyjątkowo rozbudowany zestaw, nie sprawdzi się u osób, które najzwyczajniej nie posiadają ani wiedzy, ani umiejętności dotyczących tego, jak prawidłowo korzystać z poszczególnych jego elementów. Dlatego też, oprócz zagłębiania się w temat akcesoriów i sprzętów umożliwiających przetrwanie w trakcie poszczególnych wydarzeń, zdecydowanie warto poświęcić również czas na nabywanie wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu technik survivalu. Bez tego nawet najbardziej nowoczesne narzędzia mogą bowiem okazać się całkowicie zbędne.
Sprawdź: Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?