Zamknij na chwilę oczy. Wyobraź sobie, że jesteś w górach. Albo w lesie. Wieje lekki wiatr, świeci słońce. Być może w oddali słychać szum potoku. Otwierasz oczy. Przed Tobą rozpościera się piękny krajobraz. Widzisz coś w oddali i zastanawiasz się, co to jest. Albo zauważyłeś ptaka na czubku ogromnego świerku. Może to jakiś rzadki gatunek? Patrz dalej, a zobaczysz więcej. To chcielibyśmy powiedzieć. I podpowiedzieć, że jedyne, czego do tego potrzebujesz to lornetka. Dobra lornetka. A teraz bonus: obserwowałeś kiedyś niebo? Jeśli nie, to najwyższa pora nadrobić zaległości. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz iście nieziemski spektakl. Tym bardziej teraz. Bo przecież sierpień i wrzesień to najlepszy czas na podziwianie gwiazd. Również tych, które z zawrotną prędkością mkną ku ziemi.
Zacznijmy jednak od bardziej przyziemnych widoków. Wiesz, że możliwości ludzkiego wzroku są duże, i jednocześnie mocno ograniczone. Dlatego uzbrojone oko może dostrzec o wiele więcej. To ważne, kiedy jesteś w terenie. Mając przy sobie odpowiedni sprzęt, zobaczysz przyrodnicze perełki, o których nie śniło się filozofom. Dostrzeżesz szczegóły krajobrazu i niespotykane na co dzień gatunki zwierząt. Czy nie po to właśnie wyruszasz na wyprawę? Żeby pozytywnie się zmęczyć i zobaczyć coś, co przez długie lata będzie powracać w najpiękniejszych wspomnieniach? Na tym jednak nie koniec. Podróżujesz z drugą połówką? A może zabierasz w teren latorośl? Wrzuć do plecaka dobrą lornetkę i rozwijaj w dziecku przyrodnicze pasje. Wspólne obserwacje to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także świetna nauka. Skuteczna, bo odbywająca się przez doświadczenie, co całkowicie eliminuje czynnik nudy. Reasumując: odpowiednio dopasowana lornetka sprawi, że nawet zwykły spacer do lasu stanie się znakomitą przygodą i sposobem na bliższe poznanie Matki Natury.
Czasem łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Być może Ty także zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią lornetkę. Wbrew pozorom to nie jest skomplikowane. Pamiętaj jednak, że w kwestii wyboru sprzętu optycznego nie można pójść na kompromis. A zatem nie kieruj się jedynie ceną. Jakość naprawdę ma znaczenie. Wybieraj lornetki od sprawdzonych brandów. Delta Optical, Celestron, Steiner to marki, którym możesz śmiało zaufać. Pamiętaj o tym, że lornetki dzielą się pod względem przeznaczenia. Do wyboru masz modele turystyczne, myśliwskie – najczęściej z dalmierzem oraz noktowizyjne. Domyślasz się z pewnością, że do tradycyjnych obserwacji przeznaczone są lornetki turystyczne. Ale uwaga! Poszczególne modele różnią się od siebie parametrami odpowiedzialnymi za powiększenie obrazu czy ostrość widzenia. Na których z nich musisz skupić się najbardziej? Wyjaśniamy.
Do najważniejszych parametrów lornetek należą:
Skoro mowa o obserwacji nieba, wiedz, że lornetka może naprawdę pozytywnie Cię zaskoczyć. Zdziwisz się, jak wiele gwiazd widzi uzbrojone oko. I nie musisz wcale sięgać po skomplikowany, zaawansowany sprzęt. Klasyczna lornetka 10x50 będzie w zupełności wystarczająca, aby udać się na bezkrwawe polowanie na ciała niebieskie. Jeśli natomiast fascynują Cię tajemnice astronomii, możesz pójść o krok dalej i wybrać teleskop. Gwarantujemy, że obserwacja nocnego nieba za pomocą teleskopu spodoba się także najmłodszym członkom rodziny. To świetny pomysł na udany weekend z dziećmi czy wakacyjną przygodę. Ale do rzeczy. Rozpoczynasz dopiero przygodę z obserwacją nieba, więc stawiasz na najmniejszy i najtańszy teleskop? To ogromny błąd! Dowiedz się, dlaczego.
Teleskop teleskopowi nierówny – o tym nie musimy Cię przekonywać. Wyróżniamy dwa typy urządzeń:
Na tym jednak nie koniec. Wybierając dobry teleskop do obserwacji nocnego nieba, zwróć też uwagę na jego średnicę. Im wyższa, tym dokładniejszy obraz otrzymasz. Jeśli jednak stawiasz pierwsze kroki w astronomii, śmiało możesz wybrać sprzęt o aperturze wahającej się w granicach od 70 do 100 mm. Teleskop mający średnicę 150 mm to z kolei kolejny krok na drodze do Twojej nieziemskiej przygody. A co z powiększeniem? Jego wartość nie może być większa niż dwukrotność średnicy. W przeciwnym wypadku obraz będzie rozmazany. W podstawowych teleskopach maksymalne powiększenie waha się w granicach od 140 do 200, co jest wystarczające, aby móc zobaczyć najciekawsze i najpiękniejsze zjawiska na nocnym niebie. Pamiętaj, że duże powiększenie, idące w parze ze słabą jakością podzespołów teleskopu, może dać nieostry obraz i uniemożliwić obserwację. Jaki z tego wniosek? Wybierając teleskop, nie kieruj się wyłącznie jego powiększeniem.
Wybierz się na wycieczkę w góry albo do lasu i obserwuj przyrodę przez lornetkę. Usiądź pod rozgwieżdżonym niebem i obserwuj rój Perseidów. Ustaw odpowiednio teleskop, a dostrzeżesz planety, komety i mgławice. To coś więcej niż odpoczynek. To czas, który pozwoli Ci poczuć się częścią świata. Maleńką, ale integralną. Czy nie o to właśnie w tym chodzi?