Maczeta i tasak to dość pokrewne względem siebie narzędzia, choć nie można stwierdzić, że są identyczne. Różnią się od siebie dość znacznie, a podobieństwo jest widoczne tylko na pierwszy rzut oka. Im bardziej zagłębisz się w temat, tym bardziej dostrzeżesz różnego rodzaju niuanse, które znacząco odróżniają od siebie te dwa narzędzia. Oba jednak bywają przydatne w wielu sytuacjach, dlatego warto się w nich orientować, a jeśli jesteś osobą zainteresowaną sztuką przetrwania, także dokonać odpowiedniego zakupu.
To nic innego jak narzędzie, które swoim wyglądem trochę przypomina właśnie tasak. Tak samo można ją przyrównać do długiego i niezwykle szerokiego noża. Maczeta niegdyś bardzo powszechnie wykorzystywana była na obszarze Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej. Służyła głównie do wyrąbywania sobie ścieżek – przedzieranie się przez gęstą dżunglę i zarośla byłoby bez niej niemożliwe. Była też jednym z narzędzi niezbędnych na terenie plantacji trzciny cukrowej, gdzie używana była po prostu do jej ścinania. Miała jeszcze jedno, dość nieoczywiste zastosowanie. W XIX wieku na terytorium Gwatemali używano jej do wykonania kary śmierci – za jej pomocą dekapitowano skazanego na ścięcie więźnia.
Maczety potrafią się znacząco od siebie różnić, w zależności od wielu czynników. Każdy z nich powinieneś wziąć pod uwagę, by nie żałować swojego wyboru. Jakie kryteria mają tutaj znaczenie? Jaka maczeta do karczowania będzie najlepsza?
Długość – im dłuższa, tym więcej roślin jesteś w stanie ściąć za jednym zamachem. Z drugiej strony jednak taka maczeta jest trudniejsza do noszenia. Ten parametr wpływa też na jej wagę. Jeśli potrzebna ci dobra maczeta do karczowania, wybierz tę dłuższą, by pracować jak najsprawniej.
Materiał – metale są naprawdę różnorodną grupą. Niektóre z nich są bardziej miękkie, a przez to łatwo się tępią. Inne z kolei są zdecydowanie twardsze i przez to dłużej zachowują pełną ostrość, jednak są podatne na rdzewienie. Dlatego musisz przemyśleć jaki materiał sprawdzi się w przypadku Twoich potrzeb. Najlepsza maczeta do karczowania to taka, która nie ugnie się pod wpływem nawet bardzo zbitej roślinności, tylko gładko ją przetnie, a przy tym się nie wyszczerbi
Ostrość – to bardzo ważny współczynnik. Im lepszej jakości jest maczeta, tym dłużej zachowuje swoją ostrość, mimo nawet częstego użytkowania. Możesz jednak zdecydować się na zakup dużo tańszej broni, ale za to dokupić do niej specjalną ostrzałkę. Wtedy będziesz mógł ją ostrzyć w razie potrzeby. To idealne rozwiązanie, gdy nie planujesz jej używać zbyt często.
Osłona – to równie ważne jak sama broń. Dobrej jakości osłona zapewni Twojemu narzędziu odpowiednią ochronę. Dlatego musi być wykonana z materiałów wysokiej jakości i być dostosowana do warunków, w których pragniesz jej używać. Na przykład na terenach wilgotnych najlepiej sprawdzi się taka, która nie przepuści wilgoci do swojego wnętrza. Wtedy Twoja maczeta będzie zawsze gotowa do użycia.
Waga – im cięższa maczeta, tym trudniej jest ją nosić, za to łatwiej ciąć nawet grube gałęzie. Dlatego zastanów się, do czego jej potrzebujesz i pod tym względem dobierz jej wagę. Jeśli nie jesteś pewien lub zależy Ci na swego rodzaju uniwersalności, zdecyduj się na tę średniej wagi. Pamiętaj, że najlepsza maczeta do karczowania to teoretycznie ta najcięższa, ale jeśli nie planujesz przebijać się przez prawdziwy busz, przemyśl, czy na pewno jest ci ona potrzeba.
Jeśli nie jesteś przekonany, że przyda Ci się maczeta, a jednak chcesz mieć dobre narzędzie do poradzenia sobie z roślinnością – gałęziąmi czy drewnem, być może to tasak przypadnie ci do gustu. To też bardzo uniwersalny przedmiot. Porąbiesz nim drewno, poradzisz sobie za jego pomocą w kuchni, także tej obozowej i polowej, a także - gdy jesteś myśliwym - pomoże ci w oprawieniu zwierzyny, gdy nie będziesz miał do tego innych, bardziej adekwatnych narzędzi. W końcu tasak doskonale nadaje się do także mięsa.
Login and Registration Form