Siekiery i toporki - GANZO

Siekiery i toporki - GANZO
sort-ascending

Produkty 2

TOMAHAWKI, SIEKIERY

Tomahawk kojarzy Ci się wyłącznie z westernami i książkami dotyczącymi Dzikiego Zachodu? Faktycznie, takie skojarzenia są jak najbardziej na miejscu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są one jak najbardziej w użyciu również współcześnie, w końcu to praktyczny toporek. Potrafią być też prawdziwym wsparciem w wielu sytuacjach – wiedzą o tym zarówno ludzie, którzy interesują się sztuką przetrwania, jak i ratownicy medyczni, czy strażacy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest tomahawk?

To nic innego jak swojego rodzaju toporek. Ma długi drzewiec, może być obusieczny lub mieć raczej drobny obuch. Najbardziej znany jest jako broń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Wykorzystywali oni tomahawki jako broń obuchowo-sieczną. Często też nią rzucali, wykorzystując ją w ten sposób jako broń miotaną.

Skąd się wziął ten rodzaj broni?

Żeby zrozumieć i poznać genezę, którą kryje za sobą tomahawk, trzeba cofnąć się w przeszłość. Wykorzystywali go rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. W czasach wojny wykorzystywany był jako broń, co jest dość oczywiste. Jednak w czasach pokoju, co ciekawe, palono w nim tytoń, więc używany był w charakterze swoistej fajki, na co wtedy często pozwalała jego budowa. Początkowo jego wymowa, zgodnie z zachowanymi na ten temat informacjami, była zbliżona bardziej do słowa „tamahaken”, dzisiejszą formę tego słowa zawdzięczamy jego angielskiej wymowie, którą stosowali osadnicy w Ameryce Północnej. W takiej formie też się rozpowszechniło i przetrwało do dnia dzisiejszego na całym świecie. Na samym początku rdzenni Amerykanie używali tego wyrażenia na określenie wszystkiego, co było wycinane, a nie konkretny toporek. A pierwsze tomahawki składały się po prostu z krótkiego kija i czegoś, co bardzo przypominało zabrudzony kamień do niego przywiązany i w odpowiedni sposób naostrzony. Współcześnie spotyka się już jednak wyłącznie tomahawki wykonane z metalu. Dzisiaj używany bywa też jako toporek taktyczny.

Do czego Ci się przyda?

Kojarzy się on głównie z narzędziem do walki i jako takie faktycznie był wykorzystywany najczęściej. Przybysze z Europy obserwowali rdzennych Amerykanów, którzy ich używali i szybko doszli na tej podstawie do wniosku, że jest to broń i że ten swoisty toporek jest bardzo skuteczny, a na pewno sprawdza się o wiele lepiej niż, na przykład, dość powszechnie używane jeszcze na tamtym etapie włócznie. Dzisiaj także może służyć do obrony i być po prostu wykorzystywany jako broń. Można też jednak wrócić z nim jeszcze bardziej do korzeni i po prostu wykorzystywać go do przecinania różnych rzeczy – w końcu rdzenni Amerykanie też korzystali z niego do przecinania i przycinania roślinności, tak, by nie sprawiała im ona większych problemów.

Tomahawk a siekiera

Często zdarza się jeszcze, że tomahawk i siekiera to wyrażenia, które używane są względem siebie w sposób synonimiczny. Można powiedzieć, że pierwsza broń jest swego rodzaju siekierką, ale nie każda siekiera jest tomahawkiem i to rozróżnienie zawsze należy brać pod uwagę. Jeśli interesuje Cię survival, prędzej czy później zainteresują Cię oba te rodzaje narzędzi i być może zaopatrzyć się właśnie w oba. Z reguły przyjmuje się, że siekiera jest większa i radzi sobie z większymi, grubszymi przeszkodami, za to tomahawk należy do bardziej poręcznych. Jest też ostry, za to łatwiej nosić go przy sobie. Można go także używać tylko jedną ręką – a to nie jest możliwe w przypadku prawidłowego i wygodnego korzystania z siekiery. Może być też wykorzystywany jako toporek taktyczny.

Kiedy ma zastosowanie toporek taktyczny?

Można powiedzieć, że toporek taktyczny to nic innego jak tomahawk, który został wyspecjalizowany do określonych zadań. Jako taki bardzo często jest wykorzystywany przez straż pożarną lub ratowników medycznych, którzy muszą się szybko dostać do zamkniętych pomieszczeń. Mają one niewielką wagę i są bardzo ostre, dlatego są tak lubiane i wykorzystywane tam, gdzie przede wszystkim liczy się czas. Ludzie chętnie sięgają po nie także wtedy, gdy nie chcą się dodatkowo obciążać, bo czeka ich długa i wyczerpująca wędrówka.


Produkcja wysokiej jakości noży wcale nie jest prosta. Wymaga doboru odpowiedniej jakości stali, zaprojektowania idealnych kształtów oraz sprawdzenia wytrzymałości produktu końcowego. Ganzo od lat specjalizuje się w tworzeniu taktycznych noży, które spełniają wszystkie te wymagania.

Ganzo: stworzona na Dalekim Wschodzie

Powstała w chińskiej prowincji Guangdong, Ganzo od ponad 20 lat produkuje taktyczne noże, które łączą wytrzymałość z rozsądnymi cenami. Tworzy kompaktowe, innowacyjne konstrukcje, dzięki którym możesz wygodnie używać swoich narzędzi w każdych warunkach. To doskonała alternatywa dla wszystkich survivalowców oraz podróżników, którym zależy na świetnym sprzęcie z niższych półek cenowych. Za sukcesem marki stoi między innymi naprawdę szeroka gama produktów, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Mimo powstania w Chinach przedsiębiorstwo spełnia wymogi zagranicznych klientów, od początku swojego istnienia eksportując dużą część swojego towaru poza granice kraju. W produkcji swoich noży korzysta głównie z nierdzewnej stali 440C.

Maskujący multitool: świetne narzędzie dla każdego

Multtool można nazwać wielofunkcyjnym scyzorykiem, który łączy w sobie wiele narzędzi naraz. Znajdujący się w nim nóż, otwieracz, czy niewielka piła sprawiają, że może okazać się przydatny w przeróżnych sytuacjach. Z tego powodu może przydać się każdemu, nie tylko osobom szczególnie aktywnym. Nie da się jednak ukryć, że z modelu posiadającego maskujące wykończenie szczególnie zadowoleni będą myśliwi, czy fotografowie dzikiej przyrody. To jest dla ciebie istotne? Zainteresuj się modelem Ganzo G2016P.

Postaw na prostotę i wielozadaniowość swojego narzędzia

Nie lubisz plastikowych lub drewnianych elementów i chcesz, by twoje narzędzie było po prostu bardzo praktyczne? Zwróć uwagę na model Ganzo G104. Wykonany z nierdzewnej stali, będzie sprawdzał się przez długie lata. Takie produkty bez problemu zmieścisz do kieszeni lub do samochodu i zabierzesz ze sobą w każdą podróż. Dlatego, zamiast stawiać na niezbyt użytkowe narzędzia, wybierz wielozadaniowy multitool.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com