Siekiery i toporki - HULTAFORS

Siekiery i toporki - HULTAFORS
sort-ascending

Produkty 1-15 z 20

TOMAHAWKI, SIEKIERY

Tomahawk kojarzy Ci się wyłącznie z westernami i książkami dotyczącymi Dzikiego Zachodu? Faktycznie, takie skojarzenia są jak najbardziej na miejscu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są one jak najbardziej w użyciu również współcześnie, w końcu to praktyczny toporek. Potrafią być też prawdziwym wsparciem w wielu sytuacjach – wiedzą o tym zarówno ludzie, którzy interesują się sztuką przetrwania, jak i ratownicy medyczni, czy strażacy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest tomahawk?

To nic innego jak swojego rodzaju toporek. Ma długi drzewiec, może być obusieczny lub mieć raczej drobny obuch. Najbardziej znany jest jako broń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Wykorzystywali oni tomahawki jako broń obuchowo-sieczną. Często też nią rzucali, wykorzystując ją w ten sposób jako broń miotaną.

Skąd się wziął ten rodzaj broni?

Żeby zrozumieć i poznać genezę, którą kryje za sobą tomahawk, trzeba cofnąć się w przeszłość. Wykorzystywali go rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. W czasach wojny wykorzystywany był jako broń, co jest dość oczywiste. Jednak w czasach pokoju, co ciekawe, palono w nim tytoń, więc używany był w charakterze swoistej fajki, na co wtedy często pozwalała jego budowa. Początkowo jego wymowa, zgodnie z zachowanymi na ten temat informacjami, była zbliżona bardziej do słowa „tamahaken”, dzisiejszą formę tego słowa zawdzięczamy jego angielskiej wymowie, którą stosowali osadnicy w Ameryce Północnej. W takiej formie też się rozpowszechniło i przetrwało do dnia dzisiejszego na całym świecie. Na samym początku rdzenni Amerykanie używali tego wyrażenia na określenie wszystkiego, co było wycinane, a nie konkretny toporek. A pierwsze tomahawki składały się po prostu z krótkiego kija i czegoś, co bardzo przypominało zabrudzony kamień do niego przywiązany i w odpowiedni sposób naostrzony. Współcześnie spotyka się już jednak wyłącznie tomahawki wykonane z metalu. Dzisiaj używany bywa też jako toporek taktyczny.

Do czego Ci się przyda?

Kojarzy się on głównie z narzędziem do walki i jako takie faktycznie był wykorzystywany najczęściej. Przybysze z Europy obserwowali rdzennych Amerykanów, którzy ich używali i szybko doszli na tej podstawie do wniosku, że jest to broń i że ten swoisty toporek jest bardzo skuteczny, a na pewno sprawdza się o wiele lepiej niż, na przykład, dość powszechnie używane jeszcze na tamtym etapie włócznie. Dzisiaj także może służyć do obrony i być po prostu wykorzystywany jako broń. Można też jednak wrócić z nim jeszcze bardziej do korzeni i po prostu wykorzystywać go do przecinania różnych rzeczy – w końcu rdzenni Amerykanie też korzystali z niego do przecinania i przycinania roślinności, tak, by nie sprawiała im ona większych problemów.

Tomahawk a siekiera

Często zdarza się jeszcze, że tomahawk i siekiera to wyrażenia, które używane są względem siebie w sposób synonimiczny. Można powiedzieć, że pierwsza broń jest swego rodzaju siekierką, ale nie każda siekiera jest tomahawkiem i to rozróżnienie zawsze należy brać pod uwagę. Jeśli interesuje Cię survival, prędzej czy później zainteresują Cię oba te rodzaje narzędzi i być może zaopatrzyć się właśnie w oba. Z reguły przyjmuje się, że siekiera jest większa i radzi sobie z większymi, grubszymi przeszkodami, za to tomahawk należy do bardziej poręcznych. Jest też ostry, za to łatwiej nosić go przy sobie. Można go także używać tylko jedną ręką – a to nie jest możliwe w przypadku prawidłowego i wygodnego korzystania z siekiery. Może być też wykorzystywany jako toporek taktyczny.

Kiedy ma zastosowanie toporek taktyczny?

Można powiedzieć, że toporek taktyczny to nic innego jak tomahawk, który został wyspecjalizowany do określonych zadań. Jako taki bardzo często jest wykorzystywany przez straż pożarną lub ratowników medycznych, którzy muszą się szybko dostać do zamkniętych pomieszczeń. Mają one niewielką wagę i są bardzo ostre, dlatego są tak lubiane i wykorzystywane tam, gdzie przede wszystkim liczy się czas. Ludzie chętnie sięgają po nie także wtedy, gdy nie chcą się dodatkowo obciążać, bo czeka ich długa i wyczerpująca wędrówka.


Wybieraj narzędzia, które idealnie dopasują się do twojej ręki. Hultafors to ponad 130 lat tradycji, która zrewolucjonizowała Europę, jeśli chodzi o wyroby z metalu. Tworzy produkty, które muszą znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Razem z nimi będziesz mógł stać się prawdziwą złotą rączką.

Pierwsza była drewniana miarka składana

Współcześnie metalowe, zwijane miarki są zupełną podstawą, wykorzystywaną przy każdym remoncie. Dawniej takie czynności nie były jednak tak łatwe. Dlatego gdy w 1883 roku Hultafors wypuścił na rynek drewnianą i składaną miarkę otworzył sobie drzwi do sukcesu. Zaprojektował ją Karl-Hilmer Johansson Kollen, który przyczynił się do stworzenia europejskiego systemu metrycznego, stosowanego do dzisiaj.

Producenci marki doskonale wiedza, jak trudna jest praca profesjonalistów, którzy zajmują się budowaniem i remontowaniem. Dlatego dokładają wszelkich starań, aby ich produkty każdego dnia ułatwiały stojące przed nimi zadania. Nie da się ukryć: jeśli szukasz najlepszych, europejskich narzędzi musisz sięgnąć właśnie po produkty Hultafors.

Wytrzymała siekiera musi być w każdym domu

Wytrzymała siekiera, która pomoże w rąbaniu drewna, to podstawa każdego męskiego warsztatu i gospodarstwo domowe bez niej po prostu nie będzie pełne. Postaw na twarde ostrze oraz wygodny trzonek, który idealnie dopasuje się do ręki. Siekiera Hultafors HB ABY 0,7 posiada wcięcie na palce, które zapewni pewny chwyt oraz dużą precyzję w trakcie uderzenia. Jest ręcznie kuta ze szwedzkiej stali, dokładnie dobranej przez profesjonalistów. To przykład narzędzia, którego nie będziesz chciał wypuszczać z rąk.

Ochroń swoje narzędzia! Dbanie to podstawa

Chcesz, by narzędzia służyły latami w nienaruszonym stanie? Musisz odpowiednio o nie dbać. Znajdź dla nich bezpieczny schowek, a w przypadku siekier zadbaj o to, by odpowiednio chronić ostrze. Osłona wykonana z prawdziwej skóry to wytrzymały produkt, dzięki któremu nie będziesz musiał się obawiać o zły wpływ temperatury czy kurzu na swoje narzędzie.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com