potoczna nazwa karabinka lub pistoletu pneumatycznego. Wiatrówki wykorzystywane są zarówno w wyczynowym strzelectwie sportowym jak również do strzelania rekreacyjnego. W niektórych krajach wiatrówki są dozwolone do polowań na drobną zwierzynę oraz eliminacji szkodników.
Zasada działania wiatrówek jest prosta i niezmienna od wielu lat. Napęd w wiatrówce stanowi sprężone powietrze lub dwutlenek węgla. Ze względu na metodę sprężania powietrza ( gazu ), wiatrówki dzieli się na: - tłokowe: rozprężająca się sprężyna powoduje ruch tłoka umieszczonego w szczelnym cylindrze co skutkuje wygenerowaniem odpowiedniego do wystrzelenia śrutu ciśnienia. Ze względu na sposób naciągu wiatrówki dzieli się na klasycznie łamane, z naciągiem bocznym oraz naciągiem dolnym. Wiatrówki klasycznie łamane stanowią najliczniejszą i najbardziej popularną grupę wiatrówek. Charakteryzują się prostą konstrukcją i krótkim czasem ładowania śrutu. Sprężynę naciąga się poprzez tzw. " przełamanie lufy". Dolny naciąg, zaraz po wiatrówkach łamanych klasycznie, stanowi najliczniejszą grupę karabinków pneumatycznych. Naciąg sprężyny odbywa się pomocą umieszczonej pod lufą metalowej dźwigni. Zaletą tego typu naciągu jest stała, nieruchomą lufa, zapewnia to gwarancję długowieczności i celności karabinka. Ostatnią grupą stanowią wiatrówki z bocznym naciągiem, które zyskują coraz większą popularność dzięki wygodzie ładowania śrutu w pozycji leżącej. Naciągnięcie sprężyny również odbywa się za pomocą metalowej dźwigni znajdującej się najczęściej po prawej stronie karabinka. - PCA ( ze wstępnym rozprężaniem powietrza ) powietrze sprężane jest przed każdym strzałem w komorze sprężania (za pomocą tłoka poruszanego dźwignią) - PCP oraz Co2 - zasilane z nabijalnego kartusza ( zbiornika ze sprężonym powietrzem) lub z jednorazowych kapsuł z dwutlenkiem węgla. Karabinki PCP oraz zasilane Co2 często wyposażone są w wielostrzałowe magazynki,co znacznie poprawia szybkostrzelność. Dodatkowym atutem wiatrówek z tej grupy jest brak odrzutu przy strzale, podwyższając tym samym celność oraz komfort użytkowania.
Dzięki zmianie ustawy o broni i amunicji wiatrówki z lufą gwintowaną o energii wylotowej poniżej 17J można kupować i użytkować przez zezwolenia oraz rejestracji.
Login and Registration Form