Chcę kupić wiatrówkę - od czego zacząć?
Przed zakupem wiatrówki, najlepiej usystematyzować wiedzę na temat strzelectwa rekreacyjnego, poznać różne rodzaje wiatrówek, różne sposoby ich napędu, kalibry, materiały, producentów, dystrybutorów, serwisy itp. Wiedzę o wiatrówkach można czerpać z internetu, katalogów, czasopism, takich jak ARSENAŁ i STRZAŁ oraz książek. W internecie można znaleźć wiele witryn oraz niejedno forum zajmujące się tym sportem i sprzętem wiatrówkowym. Na takich stronach można znaleźć wiele informacji o wiatrówkach, doborze osprzętu oraz o samym strzelaniu.
Przed zakupem dobrze jest zadbać o bezpieczne miejsce, w którym zamierzamy strzelać. Oprócz koncesjonowanych strzelnic, gdzie można strzelać z broni palnej oraz wszystkich typów wiatrówek, może to być np. ogródek własnego domu, ogródek działkowy, las, pole, łąka, nieużytki rolne, podwórko itp. W każdym z tych miejsc najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze oraz osób postronnych. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, takie jak: taśma odgradzająca (np. biało-czerwona), kulochwyt metalowy do tarcz, duży kulochwyt na chybione strzały o wymiarach minimum 2x2 metry (np. zbity z desek). Są także miejsca, w których rzeźba terenu sprzyja strzelaniu z wiatrówek, np. wał przeciwpowodziowy, czy pagórek itp. Tworzy się wtedy naturalny kulochwyt, który najlepiej odgrodzić taśmą markującą.
Dobrym miejscem na bezpieczne strzelanie z wiatrówek są także stare opuszczone strzelnice wojskowe lub policyjne. Są tam z reguły wały usypane z piasku oraz murowane ściany. Dobrym pomysłem jest zawsze powiadomienie sąsiadów lub innych osób postronnych o zamiarze strzelania z wiatrówki z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa, żeby nie wzbudzać niepotrzebnej sensacji.